Posvátné šestinedělí

Toto je mateřská strana placenty, tedy ta, která je přirostlá v těhotenství k děloze matky.

Mateřská strana placenty

Po porodu se placenta odloučí, ale v děloze zůstává po odloučení rána o velikosti asi 20 cm, která se postupně zmenší. Ženám i mužům placentu po porodu ukazuji, aby pochopili, jak moc důležitá je rekonvalescence ženy po porodu. Vždy jim říkám, že kdyby měli takovou ránu kdekoliv na těle, určitě by ke svému tělu byli více opatrní a více jej opečovávali. Rána v děloze nejde vidět, proto si mnohé matky po porodu nedají prostor a čas na regeneraci.

V tradičních kulturách patří šestinedělí k posvátnému období, kdy se matce dostává výjímečná péče od rodiny, příbuzných, porodních bab. Tato péče zahrnuje teplou a výživnou stravu, masáže, zavinování do pevného šátku, vaginální napářku, bylinné zábaly a hlavně dostatek odpočinku, spánku, kojení a pozornost sobě. Teplo je důležitým elementem šestinedělí. Po 40 dnech se tělo i duše zacelí a žena je opět celistvá a silná. V Mexiku si žena za pomocí průvodkyně nebo rodiny uzavře toto období rituálem “ Cerrada”, ve staroslovanské kultuře je to rituál „Kanava“, aby se mohla otevřít nové etapě svého života.

Mnoho žen v naší kultuře není zaceleno ještě mnoho let po porodu, protože jim chyběla péče a pozornost. Mají nejen fyzické potíže, neošetřené rány jako jsou jizvy po epiziotomii, po císařském řezu, trpí močovou inkontinencí, diastazy, bolesti pánve …Ale potýkají se také s psychickymi problémy, které z porodu a období šestinedělí mají. Jsou vyčerpané a na porod a šestinedělí mají špatné vzpomínky, protože v tom zůstaly samy.

A tak si, milé ženy, při pohledu na placentu uvědomte velkou vnitřní ránu, kterou v děloze máte a dejte si čas na zotavení. Buďte k sobě laskavé. 40 dnů po porodu je důležitých pro dalších 40 let života ženy.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 279363382_5099924693406332_5777639095660458932_n-926x1024.jpg.
zavinutí po porodu

Chystáte se k porodu a chcete mít více informací, pak mám pro vás online předporodní kurz Přirozeně k porodu a mateřství

Poporodní zavinování
Tagy:
Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.