Rutinní vaginální vyšetřování – chraňte své dítě, své tělo

O víkendu jsem se zúčastnila kurzu porodní asistence pořádaným APODAC (http://apodac-vpa.cz), na kterém přednášela irská profesorka porodní asistence Deirdre Daly. Seminář mne posílil v mém přesvědčení, že je nutno šířit zdraví podporující informace a žádat v porodnicích péči, která je založena na důkazech,  faktech a číslech, tedy medicíně založené na důkazech. (Evidence-Based Medicine (EBM),  doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), směrnice vydané  britským Národním institutem pro zdravotní péči (National Institute for Health and Care Excellence; NICE), studie Cochrane).

Většina našich porodnic poskytuje péči, která se o tyto důkazy a studie neopírá, tedy péči, která není  bezpečná a zdraví prospěšná. Dnes bych se chtěla zaměřit na vaginální vyšetřování v těhotenství a u porodu, které je v ČR běžnou kulturní zvyklostí a častou rutinní praxí v péči o ženu v době těhotenství a u porodu.

Už ve starých knihách např. Václava Rubešky  Kniha pro porodní babičky se můžete dočíst, že porodní babička smí ženu vyšetřovat v těhotenství pouze zevně a během porodu nanejvýš 2x, a to jen v případě, že zjistí, že porod nepostupuje a vnitřní vyšetření ji tak poskytne informaci o tom, jak hlavička naléhá na vchod pánevní.

Já sama ženu v době těhotenství ve svých poradnách nikdy vaginálně nevyšetřuji, během porodu pouze s jejím souhlasem a po absolvování semináře s Déirdre Daly, kde jsme se naučily ženu abdominálně vyšetřit u porodu, tedy zevním pohmatem, omezím vaginální vyšetření jen pro případ, kdy nedojde k progresi porodu.

DOPORUČENÍ  A STUDIE

 • Cochrane studie dospěly k závěru, že neexistuje žádný důkaz o prospěšnosti rutinního vaginálního vyšetřování, které by zlepšovalo výsledky v péči o těhotnou ženu a dítě.
 • Nice doporučuje u porodu vaginální vyšetření co 4 hodiny. V každém případě je třeba před ním dát přednost přání a preferenci ženy a minimalizovat celkový počet vaginálních vyšetření.
 • WHO doporučuje vaginální vyšetření u nízkorizikových žen omezit na minimum.(http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/childbirth/routine_care/cd010088/en/).

Kontraindikace vaginálního vyšetření  jsou: krvácení, omezit na minimum vnitřní vyšetření při odtoku plodové vody, nesouhlas ženy.

Indikace pro vaginální vaginální vyšetření jsou:  plánovaná indukce, před dirupce VB, předčasný porod, porod dvojčat, zhodnocení nepostupujícího porodu, podezření na prolaps pupečníku, dystokii ramének, silná obezita ženy, kdy není možné provést zevní abdominální vyšetření.

U nás se téměř všechny ženy vyšetřují během celého těhotenství a porodu.

k_Fotor

 

Co  je dobré vědět o vaginálním vyšetření (VV):

        1. Cervix skóre –  hodnocení děložního hrdla v těhotenství pomocí vaginálního           vyšetření:

 

 •  Zkrácení: délka a postupné zkracování čípku
 •  Naléhající část plodu: vztah naléhající části dítěte k pánevnímu vchodu
 • Dilatace: otevření branky
 • Konzistence: zralost čípku a jeho tuhost
 • Postavení: směr čípku, který se postupně přesouvá ze zadního do předního postavení.

 

Samotná hodnota cervix skóre je nepřesná, nelze dle ni spolehlivě určit, kdy porod nastane. U prvorodiček se většinou čípek zkracuje a poté se branka otevírá, u vícerodiček se čípek zkracuje současně s otevíráním porodní branky. U některé ženy dojde ke zkrácení čípku během několika hodin, u jiné zase během několika dnů či týdnů. Vaginální vyšetření nám ani neposkytne časový údaj, kdy žena porodí a jak dlouho bude porod trvat. Pokud tedy žena nemá v těhotenství příznaky předčasného porodu, vaginální vyšetření není nutné.

       2. Vaginální vyšetření přináší rizika

 • Každé vaginální vyšetření s sebou nese riziko zavedení bakteriální infekce.
 • Může při podráždění čípku vyvolat předčasný porod.
 • Vaginální vyšetření je pro mnoho žen invazivní a nepříjemné.
 • Může být bolestivé, protože není provedeno citlivě.
 • Může po něm dojít ke kontaktnímu krvácení, bolestem v podbřišku či zádech.
 • Může při něm při pokročilém nálezu dojít k neúmyslnému protržení vaku blan.
 • Lékař může snadněji bez souhlasu provést Hamiltonův hmat.

      3. Informovaný souhlas

Stejně jako u všech lékařských postupů by měl lékař či porodní asistentka požadovat souhlas s provedením vaginálního vyšetření. Než se rozhodnete, zda budete souhlasit nebo jej odmítnete, měli by vám poskytovatelé péče sdělit důvod tohoto vyšetření, co jim přinese za přidatnou informaci.

4. Vaginální vyšetření jako invazivní vniknutí

 • VV by měla mít žena pod kontrolou, protože ji vyšetřuje většinou naprosto cizí muž či žena. Může cítit stud, ostych, zranitelnost, rozpaky, nepohodlí, bolest.
 • Ženám při VV, které byly v minulosti  sexuálně zneužité, se mohou vrátit traumatické vzpomínky.
 • Při VV  má být zajištěno intimní soukromí, zavřít dveře, přikrýt ženu dekou.
 • Vyšetřující by měl začít, až když mu žena dá pokyn, že je připravena a uvolněná.
 • Žena má mít možnost kdykoliv vyšetření zastavit, když ji to bude nepříjemné.
 • V místnosti by mělo být minimum lidí.
 • VV může být provedeno na lůžku s podloženými bedry nebo v polosedě (u porodu ideálně ve vaně, kdy je pochva uvolněná nebo v jakékoliv jiné pozici).
 • Když má žena nohy ve třmenech ztrací kontrolu a vyšetření pro ni může být značně nepříjemné. Může cítit stud, stáhnout se a cítit velkou bolest.
 • K vyšetření je vhodné použít lubrikant či olej a mělo by být provedeno velmi jemně.
 • Vyšetření by mělo být provázeno slovy, postup ženě vysvětlit a pochválit ji za to, že se dokázala uvolnit.
 • Vaginální vyšetření u porodu může přerušit vyplavování  oxytocinu, může tedy porod zastavit. O porodu měřícího na centimetry jsem psala zde: http://annakohutova.cz/wp-admin/post.php?post=562&action=edit

Vaginální vyšetřování představuje jiný způsob uvažování lékařů a porodních asistentek o porodu. Vytrácí se tak umění porodnictví. Umění monitorovat očima a sluchem,  zevně dělohu a dítě prohmatat, naslouchat ženě, být trpělivý a nezasahovat. Také mnohým zdravotníkům chybí znalosti fyziologie porodního procesu. Je povinností zdravotníků se stále vzdělávat a poskytovat bezpečnou a zdraví prospěšnou péči těhotným ženám a jejich dětem. Naše společnost je plná žen, které si myslí, že bez zásahů, instrukcí a vyšetření neporodí samy zdravé dítě. Věřím, že brzy poznají jedno velké POZNÁNÍ, které je jim upíráno, že tělo ženy je natolik silné a moudré, že bez jakýcholiv zásahů dokáže velký zázrak: PORODIT DÍTĚ.

13517865_1032667930116197_1647429835_o

 

 

hardcoverstack_621x739-3

 

 

 

Chystáte se k porodu a chcete mít více informací, pak mám pro vás online předporodní kurz Přirozeně k porodu a mateřství https://annakohutova.cz/online-predporodni-kurz/

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
 1. Barča napsal:

  Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na vaginální vyšetření v těhotenství kvůli zjištění streptokoka. Je takové vyšetření opravdu nutné?
  Moc děkuji za odpověď.

  • Anna Kohutová napsal:

   Dobrý den, vyšetření na streptokoka probíha pomocí štětičky, takže není invazivní.

   • Barča napsal:

    Děkuji za odpověď. Ale zajímalo by mě, jestli je toto vyšetření, z Vašeho pohledu, potřeba?
    Děkuji

 2. Simona napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je opravdu možné provést VV i v jiné poloze než v leže na zádech. U prvního porodu jsem ležela v poloze na boku, byla jsem v této poloze spokojená, na zádech jsem rodit nechtěla, nicméně porodní asistentka mi poručila, abych se přetočila na záda, aby mě vyšetřila. Nechtěla jsem, ale přemlouvala mě slovy, že v poloze na boku VV udělat nelze. Jakmile jsem se přetočila na záda a vyšetřili mě, už mi nebylo umožněno změnit polohu, jelikož už jsem měla začít tlačit. U druhého porodu bych ráda zaujala polohu podle svých pocitů, ale mám strach, že si kvůli VV budu muset opět ležet.

 3. Tereza K napsal:

  Dobrý den, do vaginalniho vyseteni se počítá také vnitřní ultrazvuk v těhotenství? Dočetla jsem se že někteří lékaři jej v těhotenství provadi pouze do určitého tydne, nekteri po celou dobu těhotenství a někteří vubec. Je vnitřní utz tedy potřebný nebo stačí „přes břicho “ Je vhodné jej odmítnout? Jak můžu argumentovat? Nemáte nějaký odkaz na studie k tomuto? Děkuji:))

  • Anna Kohutová napsal:

   ano, počítá se i vaginální UZ, který je mnohem invazivnější než UZ přes břišní stěnu.Studie o škodlivosti nadužívaní UZ v těhotenství jsou, proto je vhodný max tři UZ v těhotenství.

 4. Sabina napsal:

  Dobrý den, zajímavý článek, měli by si ho přečíst zejména lékaři. Jsem ve 21. týdnu, vaginální vyšetření si nenechávám dělat od druhé poradny, gynekolog to respektuje, ale kontroluje mi uzavření děložního čípku ultrazvukem – kterého chci taky, co nejméně. Minule jsem se ptala, proč to kontroluje, že bych snad cítila, kdybych se začala otevírat, tvrdil, že necítila. Co si o tom myslíte vy, případně jak se řeší, když se žena začne otevírat dříve? A znamená to vždy předčasný porod?

  • Anna Kohutová napsal:

   DOBRÝ DEN, SABINO, PŘÍZNAKY PŘEDČASNÉHO PORODU JSOU KONTRAKCE NEBO ODTOK PLODOVÉ VODY. ZKRACOVÁNÍ ČÍPKU NEVYPOVÍDÁ O PŘEDČASNÉM PORODU.JSOU ŽENY, KTERÉ MAJÍ VELMI BRZY ZKRÁCEN ČÍPEK DĚLOŽNÍ A PORODÍ AŽ V TERMÍNU, JINÝM SE ZASE ZKRÁTÍ V DEN PORODU. VAGINÁLNÍ VYŠTŘENÍ NAOPAK MŮŽE PŘEDČASNÝ POROD ZPŮSOBIT, DÍKY ZANESENÍ INFEKCE DO PORODNÍCH CEST.DRŽÍM VÁM PĚSTI

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.