Nemohu se nabažit zářivých očí žen a dětí po přirozených porodech. Za tuto čistou zářivost může vysoká koncentrace lidského oxytocinu po porodu. U většiny žen v našich porodnicích se však oxytocin nevyplavuje.
Oxytocinu se ne nadarmo říká hormon lásky. Vyplavuje se u milování, orgasmu, porodu a u kojení.
Mezi hormonální porodní koktejl patří hormon estrogen, progesteron, oxytocin, endorfiny a ketacholaminy (adrenalin a noradrenalin).
Oxytocin stimuluje dělohu během celého porodu a spolu s endorfínem uvadějí matku do stavu změněného vědomí. Při porodu ženu ochraňují před nezvadatelnou bolestí.
Ketacholaminy, stresové hormony, jsou zodpovědné za reakci „útok nebo útěk“. Tělo je začne produkovat v reakci na stres, strach, bolest, úzkost, hlad, chlad nebo vzrušení.
Stresové hormony se vyplavují u přirozených porodů až na konci porodu, v době, kdy hlavička sestoupí na pánevní dno. Žena procitá a objeví se silný vypuzovací reflex. Rodící ženě dodávají sílu a energii potřebnou k porodu svého dítěte. Adrenalin se vyplavuje i u dítěte, které přebírá roli a zapojuje se aktivně u porodu. Hladina těchto hormonů rychle opadne po porodu. Vyplaví se opět vysoká koncentrace oxytocinu a endorfinu, díky niž mají děti po porodu široce otevřené a bdělé oči, začnou se na matce pohybovat a hledat aktivně bradavku.
Nožkama se odráží a stimulují dělohu k vypuzení placenty. Když se dítě samopřisaje, uvolní se další hormon, který spustí mléko z mlékovodů, prolaktin. To je ten nejpřirozenější začátek dalšího vztahu, kojení. Vysokou hladinu oxytocinu však u matky může udržet jen dítě, které je v kontaktu s matkou.
Oba prožívají vášnivý a láskyplný vztah. Všechny matky po přirozených porodech nepociťují, díky této unikátní hormonální situaci, únavu. Jsou odolnější vůči stresu a prožívají nezměřitelnou euforii.
U vyvolávaných, medicínsky vedených a zásahových porodů, stresové hormony kolují v krevním řečišti stále. Potlačují přirozený hormonální koktejl, nevyplavuje se lidský oxytocin, žena vnímá bolest mnohem intenzivnějí, nedokáže ji přijmout. Je to bolest nepřirozená a ochromující.
Stresové hormony dokáží porod zpomalit, někdy i zastavit. Adrenalin snižuje tepovou frekvenci dítěte a zásobení dělohy kyslíkem. Pokud je dítě po porodu odnešeno, stresové hormony zapříčiní pocity smutku a opuštění, Dítě jej dává najevo svým pláčem.
Pláč není zdravou reakcí, jak se v minulost tvrdilo. Pláčem dítě volá zpátky svou matku, je ve stresu. U matky může později propuknout nemoc, tzv. postraumatický stresový syndrom.
Výzkumy zabývající se uvolňováním oxytocinu bezprostředně po porodu naznačují, že dysfunkce oxytocinového systému se odráží v dalším vztahu matky a dítěte, ale i dalších onemocnění jako je schizofrenie, autismus, kardiovaskulární onemocnění a pozdější deprese. ( Zdroj: Uvnas- Moberg, Braz J Med Biol Res. Oxytocin is a cardiovascular hormone. Červen 2003).
Oxytocin má tedy dlouhodobý antidepresivní účinek.
Studie provedené na zvířatech ukázaly, že oxytocin je přenosný i mimo tělo, což mohu dosvědčit i já. Na oxytocinové vlně „ujíždím“ po přirozeném porodu ještě několik dní. “ 🙂 🙂 Kéž, by si „oxytocinovou jízdu“ chtěli dopřát i zdravotníci pečující o rodící ženy.
Steven Adler
Steven Adler
Globe Telecom
best server Conter strike source v34 https://vk.com/titan_publickcss
Globe Telecom
Steven Adler
Smart Communications
Steven Adler
Steven Adler
Steven Adler
Steven Adler
Steven Adler