Ženské zavinování + videonávod

Zavinování do šátku je starodávná slovanská tradice, která byla zapomenuta a opět se k ní vracíme a oživujeme ji. V předválečných knihách se píše o tzv. pintách, kterou sloužily k podvazování pánve a bříška, a to nejen v těhotenství, po porodu, ale v kterémkoliv období života ženy.

Až nyní začínám chápat, jak moudrá má babička je a jak vzácné dědictví žen ve své linii mi tak předala.

Má 90 letá babička nosí doteď široký pás, která je na knoflíčky a nosí jej v období podzimu a zimy, k večeru, kdy se ochladí, protože si tak udržuje ve svém těle teplo a tvrdí, že ji proto nebolí záda.. Když jsem byla po porodu, vzala úzké prostěradlo a uvázela mi jej přes dělohu a pánev, ale také přes prsy. Až nyní začínám chápat, jak moudrá má babička je a jak vzácné dědictví žen ve své linii mi tak předala.

Další ženy, která mě inspirovaly k zavinování bříška jsou ukrajinská dula Anna Gerde, ale také tradiční mexická porodní bába Angelona Miranda Martinez, která mi předala moudrost tradičního mexického šátku zv. rebozo.

Mexické porodní asistentky rebozo používají na masáž k podpoře plodnosti ale také v těhotenství, u porodu a po porodu. Masáží dochází k harmonizaci, jemného, rytmického houpavého pohybu, díky kterému se odbourává stres a napětí, dítě dostává více prostoru, aby mohlo změnit svou polohu.

Zavinovací šátek dodá teplo všude tam, kde má proudit…  Je to smysluplné opečování ženského zdraví.

Do reboza ženy v těhotenství zavinují své rostoucí bříško. Je to podpora celého těla, zavinutí pomůže ženě odlehčit těžké bříško, odlehčí pánevní dno, chodidla, jemně mobilizuje kost křížovou, SI skloubení, vytvoří se větší prostor pro bránici a ženě se lépe dýchá. Zavinovací šátek dodá teplo ledvinám, které jsou těhotenstvím vyčerpány. Dodá teplo všude tam, kde má proudit.  

Masáž slouží také k manévrování s dítětem v pánvi tzv. Manteada. Pomocí jemné práce s rebozem dokáží porodní báby změnit nepříznivou polohu dítěte přímo u porodu.

Rebozo u porodu slouží jako bezpečná deka a je to prodloužená ruka a srdce porodní báby. Po porodu se do reboza žena ihned zavine,aby se děloha DOBŘE ZAVINULA  a později s v rebozi nosí ale i masírují své děti. Porod se uzavírá pomocí sedmi reboz a rituálu zv. Cerrada. 

K tomu, abyste se mohly i vy uvázat potřebujet delší šátek aspoň o délce 2,5- 3,5 metru z pevné tkaniny, ideálně bavlny, lnu, vlny…Muj první zavinovací šátek jsem si pořídila od Světlušky Hradilové a dnes jich mám několik. Tenčí na léto, v zimě hrubší s příměsí vlny. Mým oblíbeným úvazem je také benkgung, o kterém jsem již jeden článek napsala.

Benkgung

Zavinovací šátek ženu obejme…

Zavinutí vám dodá pocit opory a podpory. Je to velmi jemný způsob opečování sebe sama. Do šátku se můžete opřít svým dechem , šátek vás podpoří ve správném držení těla, uvědomíte si svůj dech, své bříško. Šátek vám dodá také pocit ohraničení, pocit jistoty. Zavinovací šátek ženu obejme. Při chůzi jemně mobilizuje vaši kost křížovou a uvolní napětí v oblasti spony stydké. Hlavně vám ale dodá teplo pro vaši pánev, ženské orgány a ledviny. Proto se zavinujte i v období menstruace a naučte takovým způsobem pečovat o sebe i své dcery.

Pustťe si mé video a směle do toho, je to skutečně velmi jednoduché a v jednoduchosti je ona krása.

Mexické rebozo

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
  1. Zuzana Štambachová napsal:

    Prosím, jaká je ideální šířka šátku? Mam šátek na nošení dětí a na jedenkrát je široký a přeložený zas úzký. Děkuji

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.