Příklad dobré praxe – kazuistika práce s rebozem I.

Rebozo praxe a zavinování u porodu se těší čím dál většímu zájmu v našich porodnicích.

Martina Lukács je porodní asistentkou v porodnici Vsetín a má opakovaně velmi dobré zkušenosti u nepostupujících porodů se zavinutím rodící ženy do šátku, využití reboza s kombinací s polohováním rodící ženy.

A zde je jedna zajímavá porodní kazuistika, kde hlavní roli hraje práce s rebozem.

Prvorodička v 38. tt. se spontánním odtokem čiré plodové vody přichází k příjmu na porodní sál. Kontrakce nemá, dítě uloženo v levém předním postavení, hlava nad vchodem. Vaginální nález tenká branka 2-3 cm. Během dne odpočívala, nahřívala ve sprše, pospávala, kontrakce nezačaly, cítila pouze nepravidelné pobolívání v podbřišku.
Po 18 hodinách kontrola vag. nálezu lékařem. Ten je stále stejný, ale lékař usuzuje, že je na hlavičce porodní nádor, protože si žena přitláčí.
Žena ale neměla kontrakce, jen tonizace, neměla tedy důvod si přitláčet. Bylo spíše jasné, že dítě se do porodních cest tlačí v ne úplně ideální pozici. Proto jsem se rozhodla využít rebozo šátek. Nejprve jsem ženu položila na záda a kolébala, poté si klekla do kolenoprsní polohy, kde jsem prosévala bříško a uvolňovala kříže.
Kost křížovou jsem pak ještě uvolňovala masáží s pomocí esenciálních olejů na podporu kontrakcí. Poté jsem ženu na chvíli položila na levý bok. Během půl hodiny se kontrakce začaly rozbíhat a postupně zesilovat.
Žena už nezvládala ležet, chtěla chodit a při kontrakci šla spontánně do kleku. Podvázala jsem proto bříško šátkem a podporovala ženu ve výdechu se zapojením břišního lisu. Porod měl velmi rychlý spád.
Od prvních kontrakcí se děložní hrdlo otevřelo během dvou hodin. Žena rodila na čtyřech a polohu střídala s polohou na boku. Během dvaceti minut se narodil její malý syn.
Díky rebozu se miminko správně napolohovalo do porodních cest, porod se rozběhl a během krátké doby dospěl do svého konce.

Děkujeme porodní asistentce Martině Lukács za příklad dobré praxe.

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.