Poslání dul a porodních bab

Velmi ráda bych těmito slovy poděkovala všem dulám a porodním asistentkám, které provázejí ženy těhotenstvím a porodem. Odměnou za naši práci je žena, která hodnotí svůj porod pozitivně a byť jedním slůvkem, tak nás i ocení. Přijde pro nás zpětná vazba, která nám dodá motivaci  a sílu pokračovat dál.

“ Děkuji ti, má dulo…“

A ano, i my,  ženy, které jsme průvodkyněmi, procházíme mnohdy náročnými situacemi – častá porodní pohotovost, mnohdy nesnadné podmínky pro naši práci, pracujeme převážně v noci a nevíme, kdy se vrátíme do svého domova. Ne vždy natrefíme na respektující personál, musíme vynaložit mnohdy velké úsilí, aby se žena dokázala skutečně uvolnit, vyjít ze svého analytického mozku a začít rodit. Jindy nás čeká dlouhý porod ženy nebo porod, který nakonec přes všechnu naši péči a touhu ženy porodit bez zásahu, skončí císařským řezem…A přesto všechno, jsme rády za ocenění naší práce, naší služby, protože jsem si toto smysluplné poslání vybraly…

Je to zákon motivace, který platí pro obě strany. A je to prosím v pořádku, neznamená to, že bysme porod ženě ukradly, když o nás žena mluví s láskou. Vždyť jsme se dotkly jejího srdce a byly v její nedůležitější den D s ní, proto na nás bude v dobrém vzpomínat a navždy budeme mít zcela právem místo v jejím srdci.

Každá průvodkyně se zdravou sebereflexí nechá ženě pocit, že ten, kdo hrál hlavní roli u jejího porodu, nebyla dula nebo porodní bába, ale byla to právě ona, rodící žena.

Každá žena je zcela individuální bytost, jedna má spojené bezpečí s lékařskými zákroky, druhá zase s držením ruky své duly. Jedna žena chce být sama se sebou, druhá se uvolní pomocí masáže, doteků, povzbuzujících slov.

A když za mnou příjde žena a hovoří krásně o své dule či porodní asistentce, cítím velkou radost z toho, že žena měla u sebe někoho, kdo ji věřil a je jedno, jestli seděl v koutě, spal nebo několik dlouhých hodin ji masíroval. Je totiž v pořádku to, co cítí žena, jen ta si může dovolit nahlas hodnotit. Nikdo jiný na to nemá právo. Pakliže bych se pustila do hodnocení práce porodní asistentky nebo duly, přesáhla bych hranice své profesionality a mohla bych ženu zpětně traumatizovat, zpochybnit její porod.

Je úžasné i to, že nás, průvodkyň je čím dál víc. Každá jsme jiná, každá procházíme jiným obdobím svého života a dle našeho nejlepšího přesvědčení poskytujeme službu- službu ženám. A tak mají ženy na výběr, zda si vyberou porodní asistentku, která je více duchovní nebo naopak více racionální… A i to je v pořádku…Proto se milé průvodkyně nechte vést svou vlastní intuicí, bez posuzování hranic, které nejsou vaše.

Děkuji i za to, že se duly a porodní asistentky neustále vzdělávají v nástrojích, které ženám mohou usnadnit jejich ne vždy jednoduchý porod. 

Děkuji vám, milé duly a porodní báby za službu, kterou konáte svým srdcem, za to, že vaši jedinou motivací je, aby žena a dítě prošli svým porodem nezranění a příjímejte bez pocitů viny i slova chvály a vděku.

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.