Ruce pryč od hlavičky + žena ze zad = žádný úraz

Můj článek o KISS syndromu –  tedy syndromu blokády krční páteře a skloubení týlní kosti a prvního krčního obratle způsobeným porodem, spustil lavinu vašich zpráv a emailů s prosbou o pomoc a radu. Jsou to velmi emotivní a smutné příběhy o zraněných dětech u porodu. Píšete mi o vašich dětech, které mají  následkem porodu zlomenou klíční kost, brachiální parézu, vlivem léků narušený sací reflex, poškozené zdraví. Píší mi ženy, že i ony samotné mají nejen psychickou újmu na zdraví, ale také fyzické následky způsobené porodem.

 Traumata způsobená porodem změní život celé rodiny. Místo radosti, přichází dlouhodobá fyzická a psychická bolest. Bohužel, většině těchto zranění, šlo předejít. Šlo jim zabránit. A to šetrným a bezpečným porodem.

U všech žen, které mají děti s poporodním zraněním probíhal podobný scénář:

  • zásahy a léky u porodu
  • nátlakové chování zdravotníků
  • poloha vleže při porodu
  • řízené tlačení proti gravitaci
  • tlačení mimo kontrakci při porodu hlavičky
  • NÁSILNÝ TAH ZA HLAVIČKU U PORODU!!!

Manévr násilného tahu za hlavu probíhá následovně:

Po porodu hlavičky zdravotník položí své dlaně na hlavičku dítěte zeshora a zespoda, často musí vyvinout velkou sílu, aby sklonil hlavičku k hrázi, aby se porodilo horní raménko. Dochází k němu často mimo kontrakci. Ženu J-porodvyzve k tlačení. Toto tlačení je však neefektivní a nepřirozené, protože žena, která nemá kontrakci a leží na zádech, tlačí proti gravitaci.  Poté pomocí dvou prstů, ukazováčku a prostředníčku tzv. vidličky, zaklíní zespodu krk dítěte a táhne jeho hlavičku nahoru, aby se porodilo spodní raménko. Následuje vytažení dítěte z porodních cest. Manévr provádějí s oddůvodněním, že zevní rotace dítěte nenastane spontánně, a proto tento manévr musí provést porodní asistentka nebo lékař u všech dětí, jinak by dítě uvízlo rameny v porodních cestách a udusilo se. Ano, v tom je velká pravda. Dítě, jehož matka leží u porodu na zádech, neprovede samo rotaci. Má velkou potíž zrotovat se, zvlášť když je hráz, o kterou se má opřít svým raménkem, nastřižená.

Jak tedy pomoci dítěti, aby  zevní rotaci dokonalo samo a nebylo následně zraněno?

NELEŽET U PORODU NA ZÁDECH!

cm_kristellerova-exprese_small

Matka si dokonce při porodu nebo po něm vyslechne od zdravotníků, že je neschopná,  že je tlustá, že její dítě je velké, že neumí tlačit, že si vlastně vše způsobila sama svou neschopností a nezodpovědností.

Takže v případě, že její dítě bylo poškozeno tímto manévrem, má doživotní pocit viny. Že to byla právě ona, která zavinila zranění svého dítěte.

A to je hlavní důvod proč píši tento článek

Lékaři a porodní asistentky tento manévr prováději z nevědomosti, neznalosti, nezkušenosti s přirozeným dějem porodu. Prostě to JINAK neumí. Možná nikdy neviděli ženu, která by rodila na čtyřech, ve dřepu, prostě v přirozené a intuitivní pozici. Neví, že žena u porodu vlastně aktivně netlačí. Že tlačí její tělo samo.  Neví, že dítě samo provádí svůj předem daný mechanismus pohybů – deflexe, vnitřní rotace, flexe a zevní rotace. Neví, že tento předem daný mechanismus může provést pouze s pomocí gravitace!!!

Pokud přestane platit gravitační zákon u porodu, dítě zůstane v pánvi uvězněné a děloha ihned zareaguje tak, že přestane pracovat. Děloha spolupracuje s dítětem.

Jak to vlastně přirozeně funguje?

Když hlavička tzv. korunuje (prořezává) přes hráz, kontrakce většinou ustane. Dítě se připravuje na zevní rotaci.

V této chvíli platí důležité PRAVIDLO –  RUCE PRYČ

 NESAHAT NA HLAVU DÍTĚTE, NETOČIT JI NA STRANU, NEPOMÁHAT, NEKROUTIT S NÍ, NESKLÁNĚT HLAVU K HRÁZI!!

 Dítě se nemůže uškrtit ani udusit, je napojené stále na placentu, která ho okysličuje. Poté přichází sil12841290_968374883232571_7755627549495424183_oná kontrakce a dítě samo otočí hlavu na stranu, podle toho, jak bylo uložené v děloze, buď nalevo nebo napravo. Ihned poté se rodí nejčastějí horní raménko(byla jsem svědkem porodů, kdy se rodilo jako první spodní raménko). Poté vyklouzne celé telíčko. Je to dokonalý mechanismus, který však může zničit netrpělivý a nezkušený zdravotník. V případě dystokie, uvíznutí ramének, která se stane, když žena leží právě na zádech, je nutno ihned změnit pozici, ideálně na všechny čtyři, tím se změní pozice dítěte a jeho raménka se uvolní.

JAK TEDY ZABRÁNÍME, MY ŽENY, ZRANĚNÍ NAŠICH DĚTÍ?

Mám tři děti  a dvě z nich měly zlomenou klíční kost. Bralo se to jako samozřejmá komplikace u mých porodů. Mé děti, následkem této zlomeniny, proplakaly bolestí své první dny. Bylo mi řečeno, že pláčí, protože mám slabé mléko. Neuvěřila jsem tomuto mýtu. Naštěstí. Ale spousta žen tomu uvěří. Takže ženy přestávají kojit, protože vůbec netuší, že jejich dítě pláče bolestí, nikoliv hladem. Bolestí, která je způsobena zraněním a paradoxně to, co nejvíce léčí jejich bolest, je právě KOJENÍ!  Začarovaný kruh? Ne, nemusí to tak být.

Každá žena, která čeká své dítě by se měla připravit velmi svědomitě a zodpovědně ke svému porodu. Nečekat na to, že zdravotníci změní své zažité a rutinní postupy. Řada zdravotníků už prozřela, a to díky ženám, které se nenechají u porodu oblbnout farmaky a hlavně si u porodu NELEHNOU NA ZÁDA!

Milé ženy, budoucí matky,  jediný, kdo je ve skutečnosti zodpovědný za vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte, jste pouze vy samy

Je to vaše tělo, váš porod, vaše dítě, vaše zodpovědnost

  • Připravte se svědomitě na svůj porod a nedopusťte, aby nevědomý zdravotník poškodil vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte.
  • Zbořte mýty a nepravdy spojené s těhotenstvím a porodem. Viz v Příběhu o krtečkovi, kterak zajíček rodil na zádech s přidržením fundu
  • Najděte si respektujícího pečovatele ve svém těhotenství
  • Vyberte si pečlivě své pečovatelé u porodu, kteří chápou porodní mechanismus a respektují fyzikální zákony porodu
  • Mějte u sebe podporu – dulu, porodní asistentku, muže, právníka….
  • Zabraňte, aby se dělo násilí  na vašem těle a na vašem dítěti
  • Sepište si porodní plán – informovaný souhlas a nechte si jej podepsat zdravotníkem
  • Buďte u svého porodu vědomé, neovlivněné farmaky
  • Pohybujte se
  • Využívejte gravitace
  • Dodávejte svému tělu potřebnou energii
  • Dýchejte přirozeně, tak jak vám tělo nařizuje. Nikoliv zdravotník, který vám říká, jak máte dýchat a ještě špatně (např. psí dýchání)
  • U porodu si dřepněte, klekněte, stůjte, seďte na stoličce s otvorem…hlavně neležte
  • U porodu hlavičky netlačte, jen dýchejte
  • Nechte své dítě konat to, co umí
  • Nespěchejte, buďte trpělivé
  • Věřte samy sobě a svému dítěti
  • Když porodíte jeho hlavičku, podívejte se na své dítě, jestli chcete, jemně jej pohlaďte a čekejte na poslední stah
  • Nechte své dítě, aby se dorotovalo
  • Po jeho porodu jej vezměte do náruče
  • Zůstaňte s ním nadále v kontaktu
  • Nenechte si dítě řízeně přiložit k prsu
  • Nechte jej samopřisát, tím nejlépe podpoříte váš další vztah – kojení
  • Pokud došlo u vašeho dítěte ke zranění, vyhledejte co nejdříve zkušeného fyzioterapeuta, který vašemu dítěti pomůže zplnohodnotnit jeho budoucí život

Shlédněte dokument s názvem :

Ruce pryč od hlavičky +žena ze zad = žádný úraz 

Sdílejte a šiřte dál

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
  1. Iveta napsal:

    Moc nerozumím tomu, proč tohle doktoři neví 🙁 Měli by si to všichni povinně přečíst.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.