Rozhovor pro projekt Jak se rodí rodina

Rozhovor s porodní asistentkou Aničkou Kohutovou

Projekt JAK SE RODÍ RODINA je nový a v ČR zcela jedinečný. Našim cílem je připravit celou rodinu, jak děti tak i dospělé, na příchod miminka. Naše předporodní příprava nekončí předáním informací k porodu, ale zaměřuje se především pak na nové emoce a situace, které s příchodem miminka jdou ruku v ruce.

Rozhodla jsem se oslovit několik odborníků z dané oblasti, abychom Vám společně přiblížili naše téma.  

Tentokrát jsem oslovila úžasnou porodní asistentku Aničku Kohutovou, která doprovází rodiny v tomto období. Věřím, že její pohled Vám bude přínosný.

Aničko, čím Tě zaujal projekt JAK SE RODÍ RODINA?

Projekt mne zaujal hlavně tím, že má v plánu osvětu na základních školách, kde se dívkám a chlapcům v jejich přechodovém období mohou velmi citlivým způsobem dostat zdravé a podporující informace o rodičovství, které v nich mohou nastartovat jejich schopnost přirozeně počít a porodit své dítě, a to bez přenesených strachů a obav.

Bylo kolem Tvého porodu něco, kde sis říkala „kdybych tohle věděla dříve?

Určitě, vnímám, že kdybych v době svých porodů měla více informací a možností, mohla bych se svobodněji rozhodnout o způsobu a místa svého porodu. Protože pokud nevíme, jaké máme možnosti, jakobychom žádné neměli. A to je také důvod, proč vítám každý nový projekt, který dá budoucím rodičům možnost volby, možnost zodpovědně se rozhodnout na základě svého nejlepšího svědomí a vědomí.

Aničko, proč je podle Tebe potřeba připravit se nejen na porod, ale také na šestinedělí?

Porod vnímám jako jeden z nejdůležitějších přechodových mezníků v životě každého z nás. Budoucí rodina by se proto měla na něj zodpovědně připravit. Protože během porodu se nerodí pouze dítě, ale také matka, otec , rodí se nová rodina a vzpomínky na porod s námi zůstanou celý život, navždy se zapíší do našeho těla i duše. A to je důvod, proč by ženy měly mít možnost rodit způsobem, který vyhovuje jejich přirozenosti, aby ze svého porodu měly opravdu dobrý pocit. To, co ženám při porodu způsobuje největší citovou újmu je, že se jim nedostalo u porodu respektujícího a lidského přístupu a pochopení. Několik desítek let převládá v západní kultuře mužský pohled na porod a díky němu v sobě ženy potlačily přirozenou schopnost porodit své dítě. Věřím, že nastává čas, kdy se porod vrací zpátky do rukou žen. Citovala bych věhlasného francouzského porodníka M.Odenta: “ Procesu, který neovlivníme svou vůlí, nemůžeme nijak pomoci. Jde o to, jej nerušit.”

Porodem cesta za zrozením nekončí, začíná nova etapa zrození matky, z ženy se stala matka a s příchodem dítěte se mění dosavadní životní hodnoty. Matky po porodu jsou velmi citlivé a zranitelné, protože u porodu se neotevřelo pouze jejich tělo, ale take jejich srdce, jsou proto obzvlášť citlivé a velmi rychle ztrácí svou energii.

Mnoho žen, když je navštívím po porodu, si stěžuje , že na toto velmi náročné období, je vůbec nikdo nepřipravil.

V naší kultuře tradičně chybí duchovní příprava na porod a mateřství v kruhu moudrých a zkušených žen, které jsou ochotny ženu ochraňovat během její cesty ženy-matky, citlivě o ní pečovat, nejen u porodu, ale také po něm.

 Když žena porodí, jakoby splnila svou roli a pozornost celé rodiny se přenese na dítě.

 Neví se, že matka po porodu je stejně zranitelná, jako její dítě, a to je důvod, proč by o ženu během dalších 40 dnů, tedy celé šestinedělí měly pečovat zkušené ženy.

Jediný úkol ženy po porodu je pouze kojit a konejšit své dítě, dostatečně jíst a pít. Tou nejdůležitější potřebou matky I dítěte po porodu je, zůstat spolu, v bezpečí, v co nejtěsnějším kontaktu, tak, jak tomu bylo celých děvět měsíců před zrozením. Většina žen nemá ve svém okolí dostatečnou podporu, aby mohla většinu dne trávit pouze se svým dítětem, v posteli, v náruči, na svém těle. Tím přicházejí problémy, které matky po porodu zažívají, nejen brzké vyčerpání, deprese, úzkosti, pocit osamocení, ale také potíže s kojením a celkově s přijetím nové role matky a nepochopení potřeb dítěte.

Také jsem čím dál častějí svědkem velkého problému v rodinách, kdy po porodu vše tzv. spadne na otce, domácnost, nákupy, péče o ženu, dítě…Což otci může přinést velké rozčarování. I muž po porodu prožívá velmi citlivě svou novou roli. Stal se z něj otec, který se s novou rolí pomalu sžívá. A to je důvod, proč žena po porodu potřebuje podporu nejen rodiny, ale také profesionálního průvodce mateřstvím, porodní asistentky, duly, poporodní duly, kteří by o ženu citlivě pečovali. Účinná pomoc v době šestinedělí by neměla být považována za nějakou rozmazlenost či neschopnost matky postarat se o své dítě, měla by to být naopak priorita, protože každá žena I muž po porodu potřebují účinnou pomoc, neměli by zůstat na vše sami.

 

Aničko, vnímáš s odstupem času nějaké bolavé místo Tvého šestinedělí?

S každým těhotenstvím a porodem jsem byla silnější a jistější si ve své roli matky. Po prvním porodu mi poskytla má rodina zázemí, kdy jsem mohla pečovat pouze o sebe a svou holčičku, i přesto mi velmi bolestně chyběla podpora kojení. U dalších dětí jsem si kojení, které vnímám jako pokračování hlubokého vztahu mezi matkou a dítětem, nenechala nikým a ničím vzít. Celých šest týdnů jsem trávila doma, v posteli, s dítětem na těle, což byl nejúčinnější lék na všechny mýty kojení, se kterými jsem se po prvním porodu setkala. Třetí šestinedělí jsem si sebevědomě vychutnávala, věděla jsem, že jsem tou nejlepší matkou svému dítěti , ono potřebovalo mě a já jeho. Byla jsem jediná, která věděla a cítila, co mé dítě skutečně potřebuje, potřebovalo mou náruč a klidnou, vyrovnanou matku, a tou jsem skutečně byla. Bylo to jedno z nejkrásnějších období, na které s láskou vzpomínám.

Co bys popřála projektu JAK SE RODÍ RODINA?

Projektu Jak se rodí rodina bych přála, aby se dostal k co největšímu počtu nových rodin, které nebudou muset čerpat vědomosti a informace pouze z manipulativních příruček, knih a přijímat poškozující a nevyžádané rady. Přeji jim, aby se mohli řídit pouze svým srdcem a intuicí a prožívat rodičovské období skutečně radostně a láskyplně.

Aničko, velmi děkuji za Tvůj cenný čas i vzácné informace a vhledy!

Anna Kohutová je porodní asistentka, průvodkyně ženám na jejich cestě za zrozením, propagátorka přirozeného porodu a bondingu, autorka eBooků Cesta za radostným porodem, 50+10 mýtů o kojení, aneb jak přirozeně kojit své dítě

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.