Mnoho žen se připravuje svědomitě na svůj porod jako na vrchol důležité etapy svého života. Už méně se však připravují na často opomíjenou součást porodu, a to dobu 40 dnů po porodu – šestinedělí. Toto období může matky nepříjemně zaskočit svou náročností. Jako dívky jsem si hrály s kočárky, krmily panenky z flašky, balily je do zavinovaček, ale nikdo nám ve skutečnosti nepředal ty pravé životní zkušenosti – tradiční moudra.
Od pradávných dob je v mnoha nezápadních kulturách vnímáno šestinedělí jako posvátné období, ve kterém je zrozená matka ve stádiu miminka, tedy křehká, zranitelná a bezbranná. Rodina dodržuje čtyřicetidenní období spojené s různými rituály. Např. v Guatemale matka po porodu dvacet dní odpočívá. Je obklopena rodinou, která o ni pečuje jako o miminko. Vaří ji teplé vývary, udržuje ji v teple a izolaci. Po tomto období proběhne rituální poporodní obnova – koupel, kterou má na starosti porodní bába. Tento rituál ukončuje proces porodu a otevírá novou etapu ženy – MATKY.
V mexické kultuře se provádí během šestinedělí poporodní masáž a ukončuje se rituálem uzavření kostí pomoci rebozo šátků.
V Africe je žena po porodu zkrášlena henou, malují se na tělo obrazce, které mají novopečenou matku chránit a ukotvit ji zpátky v těle, ve svém středu. Ženy pečují o matku, češou ji vlasy, krmí ji a starají se o její domácnost. Jedinou rolí matky je prohlubovat pouto k dítěti bez narušování okolních vlivů, jako ke strach a nedůvěra. Tělo i duše novorozené matky potřebuje čas k tomu, aby opět obnovila svou původní sílu, teprve pak je schopna fungovat tak, jak před těhotenstvím, v důvěře v sebe sama.
V čínské tradiční poporodní péči zv.“zuo yuezi“ v překladu „prosedět měsíc“, je doporučováno ženám, aby nevycházely v šestinedělí na veřejnost, neplakaly, nekoupaly se, nemyly si vlasy, nečetly, aby se chránily před únikem tepla, aby chlad neublížil jejímu tělu, které se uzavírá. Věří se, že žena ztrácí energii právě ztrátou tepla. Okna v místosti, kde žena leží, musí být uzavřena, aby žena neprochladla. Matka leží měsíc v posteli, dítě je ji nošeno pouze na kojení.
Současným ženám v západní společnosti chybí tradiční péče předávaná z generace na generaci. Dříve byla nedělka umístěna do tzv. “ kúta“, tedy do klidné části domu, která byla oddělena od zbytku domácnosti. Dnes už je tato tradice zapomenuta a matky svým dcerám nemohou předávat podpůrné zkušenosti. Tradiční poporodní obnova byla u nás přerušena medicínským a technokratickým přístupem, kdy se porody přemístily do porodnic a do rukou lékařů. Společnost přebírala kompetence matek tím, že je oddělila ihned po porodu. Na ženy-šestinedělky byl dlouhodobě vyvíjen celospolečenský tlak, aby se co nejdříve vrátily do normálu a běžných činností. Pozornost rodiny se zaměřovala na dítě, ne na matku. Ženy po porodu jsou přitom velmi oslabené ve své síle.
S příchodem dítěte se mění dosavadní hodnoty. Vše se najednou točí kolem potřeb dítěte. Může nastat střídavé období nevyspání, vyčerpanosti, nejistoty a únavy s obdobím obrovské radosti a láskyplného propojení se s dítětem. Čím jednodušeji si matka prožije své šestinedělí, tím méně se bude potkávat s pocitem, že je vše složité a neúnosné.
Mohou se objevit strachy, zda budu dobrou matkou, zda se dokáži dobře o své miminko postarat, jak jej chytnout, umýt, přebalit. Věřte, že každá matka se umí postarat nejlépe o své miminko. Nemůže mu žádným špatným úchopem nijak ublížit. Vždy bude pouze v jejich dlaních něha a láska, a to je pro dítě nejdůležitější. Matka nepotřebuje žádný kurz manipulace, aby se naučila své dítě správně nosit, je to opět zpochybňování jejich mateřských schopností.
Žena, která porodí dítě, už nikdy nebude tou ženou, jakou byla před porodem. Je jiná, její tělo je stále otevřené – fyzicky, duševně i energeticky. Během 40 dnů se pomalu uzavírá a stává se silnější. Říká se, že pokud se žena v prvních 40 dnech vyčerpá ze své energie, bude ji chybět ještě několik dlouhých let.
Nechte se proto vést mateřskou intuicí, svým srdcem a dítětem. Ten nejlepší odborník na dítě je vždy matka.
Při výkyvech nálad je vhodná Bachova krizová esence nebo popíjejte meduňku, je při kojení zcela bezpečná. Vrací-li se vám stále jakékoliv neunesitelné myšlenky z vašeho porodu, obraťte se na odbornou pomoc
Zavinování dělohy podpoříte ležením na břiše. Pod břicho si složte deku nebo polštářek. Se zavinováním vám také pomůže vaše miminko. Dejte si jej na břicho, aby se mohlo plazit a přisát se samo k prsu. Zavinování také pomáhá zavinovací šátek. Při bolestivých poporodních stazích opět použijte šátek, vynikajícím homeopatikem na poprodní kontrakce je Chamomila 15CH, působí protikřečově. Pomáhá také teplý obklad. Ten použijte až druhý den, aby nedošlo k většímu krvácení.
Zavinovací šátky si objednávám u Světlušky Hradilové, kontakt ZDE
Jste-li po císařském řezu, doporučuji svůj eBook Průvodce péčí císařskou jizvou, kde naleznete komplexní rady a videonávody, jak o svou jizvu pečovat
Velmi citelně nám chybí tradiční péče v šestinedělí. Předávání moudrostí z matek na dcery, aby se z nich jednou zrodily silné a sebevědomé matky. Začněte právě Vy s navázáním poporodní tradice, aby opět ožila. Aby ženy- matky byly společností ochraňovány a posilovány ve vědomí, že šestinedělí je posvátné a křehké období, ve kterém by mělo být o ženu postaráno právě jako o novorozené miminko.
V jednoduchosti je krása šestinedělí…