Bonding – poporodní pouto mezi matkou a dítětem


V minulých letech bylo dítě vnímáno jako nezralá a nevyvinutá bytost, která si nezaslouží žádnou úctu.
V poválečném období v porodnicích stále přetrvávala nacistická praktika, a to separace dítěte od matky a velmi hrubé zacházení, kterými byli novorozenci vystaveni.

Jednalo se o účelové vymývání instinktivního mozku matky, která se hormonálně nemohla na své dítě napojit. Začátek této biologicky důležité vazby byl pro tehdejší matky velmi těžký a téměř nemožný.

 Dnes víme, že separace dítěte od matky je škodlivá praktika a silný pláč dítěte je reakcí na přetržené kontinuum se svou matkou.

Dítě přichází o svůj existenční pocit, a to pocit bezpečí, který má spojen pouze se svou matkou. Dítě má mít ihned po porodu pocit, že svět je bezpečný a že je milováno. V opačném případě má dítě pocit ohrožení a nedůvěry.

Vaše dítě má první narozeniny v Den jeho porodu. Je to oslava jeho příchodu na tento svět.
Jediný dar, který mu můžete v této chvíli dát je, umožnit mu laskavý příchod na tento svět, dát mu sami sebe

To, jakým způsobem porod proběhne, se promítá do pozdějšího vztahu matky a dítěte. Promítá se dokonce i do vztahu ženy k sobě samotné.
Bezprostředně po porodu nastává u matky a dítěte unikátní hormonální situace, která se už nikdy nebude opakovat.
 Je to období, které je lidskému druhu dáno biologicky a jehož smyslem je navázání silného láskyplného pouta. Těsně po porodu doslova zaplaví organismus ženy hormon lásky oxytocin a posílí tak vztah mezi matkou a dítětem.

 Tomuto procesu se říká bonding – lepení – vazba


Dítě má plazící, hledací a sací reflex, který mu pomáhá dosáhnout své odměny. Podobně jako všichni savci jsou i děti naprogramované tak, aby se k prsu samy doplazily. Nejsou vůbec vhodné žádné intervence a vyrušování, mluvení, sahání na dítě. Matka nemusí první hodiny vyvíjet žádnou aktivitu, aby se dítě mohlo samo přisát k prsu. 
Není vhodné upřednostňování hygienické a zdravotnické rutiny nad potřebami matky a dítěte.
     

Existenční potřeba dítěte je spojena s pocitem bezpečí, který je spojen pouze s matkou a otcem…

  • Po porodu mějte své dítě ihned u sebe, přikryjte se společně dekou. Dítě si dejte vertikálně na své tělo, aby se mohlo po prvotní adaptaci začít na vašem těle plazit a dokončit svůj proces. Jeho motivace pokračuje a jde si za svou odměnou.
  • Po odpočinku se začne pomocí svých vrozených reflexů plazit k prsu, aby se k němu mohlo následně samopřisát.
  • Vážení a měření nejsou úkony, které jsou v prvních hodinách důležité, není také třeba spěchat s odstřižením pupeční šňůry a očistou dítěte.
  • Koupání dítěte v prvních dnech nedoporučuji, dítě je pokryto mázkem, je to dar přírody, který jeho kůži v prvních dnech ochraňuje a hydratuje.
  • První koupel by měla být pro dítě prožitková, vždyť doteď bylo dítě pouze v plodové vodě. Ideálně své dítě vykoupejte sami. Váš muž se s ním může vykoupat, aby se dítě necítilo ohroženě.

Právo dítěte je mít stále u sebe své rodiče, nepřetržitě, protože tím je naplněna jeho potřeba bezpečí.

Dítě patří k rodičům i po porodu císařským řezem, kde je vhodná podpora bondingu během dokončovací fáze operace, ale i při dalším vyšetření, vážení, měření, odběru z patičky, na jednotce intenzivní péče.Pokud z vážné příčiny nemůže mít matka dítě u sebe, může jí zastoupit otec.

Chcete mít dostatek informací a připravit se zodpovědně k porodu?

Pak mám pro vás nabídku online kurzu Přirozeně k porodu

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.