Žena, prvorodička, 32 let, v termínu porodu. Celé těhotenství velmi časté změny polohy dítěte, nejčastěji v pozici KP, zadní postavení.
Žena před těhotenstvím velká sportovkyně, silové cvičení a jak zjišťuji na naší první schůzce, tak i větší napětí břišní stěny, hýždí a pánevního dna.
Už tehdy jí půjčuji rebozo a učím jí i jejího partnera, jak s ním pracovat. Miminko se přetáčí hlavičkou dolů, ale za pár dnů už je opět v poloze KP.
V jedné porodnici ji navrhují okamžitý císařský řez, což žena nechce a chce zvážit i jiné varianty. Nakonec podstupuje úspěšný obrat zevními hmaty do pozice podélné hlavičkou, postavení pravé přední, v jiné porodnici, a vzhledem k nestabilitě polohy dítěte volí indukci porodu.
K indukci přijíždím následující den k počínající děložní činnosti a odtoku plodové vody. Nález je měkké 2 cm hrdlo pro prst volně a porod je ve svém počátku.
Posazuji ženu na napářku a začínám ji tlakově stimulovat body sloužící k posílení děložní činnosti včetně aroma oleje na podporu děložních kontrakcí.
Kontrakce začínají zesilovat, ale bolesti se přemísťují do zad. Kontrolují postavení, je stále přední. Koukám se na bříško z profilu a vidím, jak jemně přepadává přes stydkou sponu. Pro ženu je téměř nereálné být ve stoje bez opory rebozem z důvodu bolesti zad, prvotně tedy podvazujeme břicho. Následně navrhuji ženě polohu na čtyřech s oporou na gymnastickém míči a zespoda na břicho nasazuji rebozo, kterým bříško jemně přizvedávám tak, aby miminko vstupovalo do pánve správně a při kontrakci jemně bříško prosévám. Žena cítí úlevu od bolesti zad a porod začíná postupovat.
Žena následně volí i jiné polohy, vleže na boku, kde jí rebozo podkládám pod bříško, aby bylo vypodložené a pracuji s polohováním pomocí gymnastického míče.
Porod postupuje ve svém tempu, ani pomalu, ani rychle. Tak nějak standardně.
Žena nakonec rodí v poloze na čtyřech, a to bez jediného poranění.