Rozhovor s Mgr. Monikou Valovou o vaginální napářce

Moniko, dovol mi, abych tě představila čtenářkám našeho rozhovoru. Jsi dula, laktační poradkyně, máma 5 dětí a spoluzakladatelka firmy Steamy.cz a mimo to, prostě báječná žena, která píše svá životní moudra na blogu Sebevedomarodina.cz. Co bys ráda ještě o sobě prozradila?

Provázím ženy v průběhu těhotenství, během porodu a v období šestinedělí. Podporuji je v hledání vnitřní síly, důležité pro plnohodnotné prožívání života se vším, co do něj přichází. Ukazuji jim, jak je důležité věnovat si péči a starat se o své zdraví. K tomu využívám techniku ženské bylinné napářky, která blahodárně působí na ženské lůno a hodí se pro ženy všech věkových skupin. 

Má první zkušenost napářkou byla z knihy porodní asistentky I.Stadelmann, která doporučuje od 38.týdne odvar ze senných květů a až později z tvých článků jsem pochopila, že můžeme přeci použít i jiné bylinky. A za to ti moc děkuji. Od té doby jsem si napářku velmi oblíbila.  Kdy ses začala o vaginální napářku zajímat? A odkud pramení tvé zkušenosti?

Před třemi lety jsem se dozvěděla o napářce v souvislosti s jejím možným použitím v poporodním období. Protože mi však nikdo v Česku nebyl schopen říct podrobnosti o tom, kdy a jak se může používat, začala jsem se pídit po informacích na internetu a dostala se k mexickým porodním bábám, které napářku používají v šestinedělí a také jako součást rituálu zavírání kostí.

Jednou z nich byla Angelina Martinez Miranda, která nám letos v květnu tento rituál předvedla přímo na napařovací židličce Gazelle, kterou vyrábíme. A v tu chvíli jsem si pomyslela, jak se to vše v mém životě zase pěkně propojilo. Ale zpět k tématu. Od mexických porodních bab jsem se dostala k Dr. Rositě Arvigo, která mi velmi rozšířila obzory, co se týče použití napářky v běžném životě ženy, tedy nejen v souvislosti s poporodním obdobím.

A protože o tomto využití napářky se u nás vůbec do té doby nemluvilo a úplně chyběly zdroje, rozhodla jsem se, že to napravím. K tomu však bylo zapotřebí napářku pořádně otestovat nejprve na sobě a poté na dalších ženách v mém okolí. No, a protože jsem se setkala za ten testovací rok se samými pozitivními ohlasy, rozhodla jsem se, že ji u nás rozšířím jako osvětu v péči o ženské zdraví. Zároveň jsem začala své vědomosti rozvíjet vlastním poradenstvím pro jiné ženy a jejich zpětnou vazbou a také studiem u Keli Garza, která v USA vzdělává ženy v rámci Peristeam hydrotherapist program. A díky ní jsem zjistila, že se napářka sice jeví jako jednoduchá technika, ale je potřeba zachovávat určité zásady, které z ní dělají účinnou terapeutickou metodu.

Napářku jsem začala ženám doporučovat v rámci přípravy svého těla a hráze k porodu. Neznám ženu, která by neměla příjemné pocity během napářky. Po napářce jim doporučuji si promasírovat svou hráz, ideálně od 38. týdne těhotenství. Já osobně doporučuji třeba mandlový, olivový nebo jiný čistý rostlinný olej. Třezalkový olej je hojivý a pokud bylo po předchozím porodu nějaké poranění nebo nástřih, tak jej také doporučuji. Žena si může přidat do rostlinného oleje popřípadě i éterický olej např. levanduli, helichrysum, růži, šalvěj muškátovou, palmarosu, geránium … Jsou nějaká bezpečnostní pravidla, které bys mohla uvést, kdy doporučuješ napářku a jakým způsobem?

Všechny období ženy, během kterých se napářka využívá mají svá pravidla. V těhotenství je úplně nejzákladnějším pravidlem její použití od ukončeného 38. tt, tedy od doby, kdy se miminko považuje za donošené a je ukončen jeho prenatální vývoj. Dříve se napařování nedoporučuje, protože pára intenzivně působí na děložní čípek a porodní cesty a mohla by vyvolat předčasný porod. Dalším pravidlem je zjištění senzitivity ženy, do které spadá délka cyklu před otěhotněním a náchylnost k vnitřníhu horku. Ženám bez konzultace doporučuji krátké desetiminutové napářky. Pokud se jim napařování zalíbí a chtěly by jej prodloužit, doporučuji konzultaci se mnou nebo s některou z žen, které jsem proškolila (https://www.steamy.cz/poskytovatele) nebo s porodní asistentkou, která má ženu v péči a dobře ji zná.

A jak často tedy napařovat?

Pravidelné napařování v kratších intervalech, alespoň 3x týdně, je účinější než dlouhá jednorázová napářka. V kombinaci s jemnou bylinnou směsí Uvolnění porodních cest posyktuje ženě úžasnou relaxaci, pomáhá zlepšit cirkulaci v oblasti malé pánve, zlepšuje elasticitu měkkých porodních cest a zvlhčuje je, zároveň pomáhá udržet zdravou poševní mikrofloru. Má spoustu dalších benefitů, ale to už je na samostatné povídání.

Mám také vynikající zkušenosti s napářkou přímo u porodu. Mám od tebe skládací napařovací židličku Gazelle, kterou s sebou stale vozím a je tedy kdykoliv připravena k použití. Rodící ženy se při napářce dokáží mnohem snáz do tepla bylin uvolnit a zatím u všech žen po napářce porod snadno a rychle proběhl, viz zkušenost Andrei, která pro tento rozhovor sepsala svůj zážitek s napářkou. Ty jsi mne oslovila s překrásnou nabídkou, zda bych nevytvořila autorskou směs přímo pro porodní napářku. Dali jsme hlavy dohromady a vznikla bylinná směs – Voňavý porod. Jako dárek pro ženy, které si  tuto směs pořídí, jsem sepsala afirmace, které jsou také požehnáním k porodu. Tvůj můž jim dodal nádhernou výtvarnou podobu. Můžeš ženám poradit, jak tuto směs použít a jaké jsou její benefity?  Co třeba po odtoku plodové vody, může žena ještě napařovat?

Během porodu má napářka také své místo. Uvolňuje svalové napětí a tím pomáhá zvládat bolest a kontrakce, zvlhčuje porodní cesty a dokonce může pomoci znovu nastartovat zastavený porod, také má vliv na elasticitu hráze a předchází jejímu poranění. Tvou autorskou směs Voňavý porod balíme do speciálních lázeňských balíčků, které se jen zalijí vodou a mohou se jednoduše použít kdekoliv, dokonce i v porodnici.

Co se týče tvé otázky na odtok plodové vody, ten není kontraindikací, doporučuji po něm ženám krátké napářky do deseti minut. A nejlépe po konzultaci s porodní asistentkou, která by měla zjistit, jak vysoko se miminko nachází. 

Moni, co napářka po porodu? Kdy s ní žena může začít a máš také směs pro období šestinedělí?

Děkuji za tuto otázku. Napářka je totiž ztělesněním šestinedělí. V zahraničí se péči, která se poskytuje ženě v tomto období říká “mother roasting”, což je doslova opékání matky a má to opravdu, co dělat z prohříváním ženy. Kromě tepelného komfortu, pomáhá napářka ženě s poporodním čištěním, s odplavováním stresových hormonů a tím navýšením laktace. Antibakteriální účinky bylin umožňují hojit porodní poranění, bylinná pára zatahuje hemoroidy a celkově pomáhá regenerovat tělo. Doporučuji šestinedělní kůru s bylinnou směsí Poporodní hojení, která činí 30 dní v řadě s tím, že délka napářky se řídí stejnými pravidly, které jsem uvedla výše.

Napářku vnímám jako podporu celkového ženského zdraví a očistu. Každá žena, nejen těhotná, by měla napářku zavést do pravidelné podpory svého ženského zdraví, je to tak? Může napářka třeba pomoci při ženských potížích? A jak?

Ano, napářka může pomoci ženám s bakteriálními infekcemi, amenorheou, dysmenorheou, rozpouští výtoky, pomáhá při léčbě cyst, myomů, endometriózy, ale také podpůrně při léčbě rakoviny děložního čípku. V posledním případě se takto běžně používá v nemocnicích v Koreji. Na webu researchgate.com si můžete dokonce vyhledat studie, které se v Asii v souvislosti s napařováním publikovaly a potvrzují jeho blahodárný účinek.

Co se týče postupu, obecný ti tady nenapíšu, protože jej vždy šiji na míru konkrétní ženě, ale často se jedná o delší napářkové cykly, které vyžadují od ženy obrátit pozornost na sebe a dopřát si velmi příjemný čas strávený v teple a ponořením se do vůně bylinek.

Moni, děkuji ti za rozhovor a za náš společný smysluplný projekt. Je něco, co bys ženám na závěr popřála?

Já děkuji za tvou důvěru a podporu. Chtěla bych ženám popřát, aby si na sebe našly čas a nebály se pro sebe něco udělat. 

Na závěr děkuji Bc. Andrei Hanákové, že sepsala svou zkušenost z porodní napářky

Moje zkušenost s NAPÁŘKOU při porodu 

Za napářku při porodu jsem neskutečně vděčná, plodová voda mi začala odtékat v sobotu ve 22:00, kontrakce byly velmi slabé, téměř žádné, šla jsem tedy spát, odpočívat, ráno ve 4:00 v neděli jsem si dala horkou koupel a doufala, že se kontrakce rozjedou, trochu se rozjely, ale stále to nebylo ono, měla jsem je v intervalech asi po 4-5 minutách a tak to stále trvalo dokud jsme si neudělala napářku, což bylo v 9:30 – 10:00 přesně nevím, teprve pak se porod rozjel, kontrakce byli častější, postupně i delší a za 3 hodiny byla maličká na světě.

Moje pocity při napářce, teplo bylo hodně příjemné, cítíte jak měknete, vláčníte, je těžké to popsat, vzhledem k tomu, že jste při porodu trochu mimo sebe. Otevřela jsem se díky ní mnohem rychleji než při mých klasických porodech (první byl zbytečně vyvolávaný, takže trval nespočet hodin a druhý byl přirozený a trval 5 hodin) v porodnici, kde mi nabízeli jen chemii nebo sprchu. 

Takže za mě osobně rozhodně NAPÁŘKU doporučuji.

Andrea Hanáková

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.