Provázím ženy v průběhu těhotenství, během porodu a v období šestinedělí. Podporuji je v hledání vnitřní síly, důležité pro plnohodnotné prožívání života se vším, co do něj přichází. Ukazuji jim, jak je důležité věnovat si péči a starat se o své zdraví. K tomu využívám techniku ženské bylinné napářky, která blahodárně působí na ženské lůno a hodí se pro ženy všech věkových skupin.
Před třemi lety jsem se dozvěděla o napářce v souvislosti s jejím možným použitím v poporodním období. Protože mi však nikdo v Česku nebyl schopen říct podrobnosti o tom, kdy a jak se může používat, začala jsem se pídit po informacích na internetu a dostala se k mexickým porodním bábám, které napářku používají v šestinedělí a také jako součást rituálu zavírání kostí.
Jednou z nich byla Angelina Martinez Miranda, která nám letos v květnu tento rituál předvedla přímo na napařovací židličce Gazelle, kterou vyrábíme. A v tu chvíli jsem si pomyslela, jak se to vše v mém životě zase pěkně propojilo. Ale zpět k tématu. Od mexických porodních bab jsem se dostala k Dr. Rositě Arvigo, která mi velmi rozšířila obzory, co se týče použití napářky v běžném životě ženy, tedy nejen v souvislosti s poporodním obdobím.
A protože o tomto využití napářky se u nás vůbec do té doby nemluvilo a úplně chyběly zdroje, rozhodla jsem se, že to napravím. K tomu však bylo zapotřebí napářku pořádně otestovat nejprve na sobě a poté na dalších ženách v mém okolí. No, a protože jsem se setkala za ten testovací rok se samými pozitivními ohlasy, rozhodla jsem se, že ji u nás rozšířím jako osvětu v péči o ženské zdraví. Zároveň jsem začala své vědomosti rozvíjet vlastním poradenstvím pro jiné ženy a jejich zpětnou vazbou a také studiem u Keli Garza, která v USA vzdělává ženy v rámci Peristeam hydrotherapist program. A díky ní jsem zjistila, že se napářka sice jeví jako jednoduchá technika, ale je potřeba zachovávat určité zásady, které z ní dělají účinnou terapeutickou metodu.
Všechny období ženy, během kterých se napářka využívá mají svá pravidla. V těhotenství je úplně nejzákladnějším pravidlem její použití od ukončeného 38. tt, tedy od doby, kdy se miminko považuje za donošené a je ukončen jeho prenatální vývoj. Dříve se napařování nedoporučuje, protože pára intenzivně působí na děložní čípek a porodní cesty a mohla by vyvolat předčasný porod. Dalším pravidlem je zjištění senzitivity ženy, do které spadá délka cyklu před otěhotněním a náchylnost k vnitřníhu horku. Ženám bez konzultace doporučuji krátké desetiminutové napářky. Pokud se jim napařování zalíbí a chtěly by jej prodloužit, doporučuji konzultaci se mnou nebo s některou z žen, které jsem proškolila (https://www.steamy.cz/poskytovatele) nebo s porodní asistentkou, která má ženu v péči a dobře ji zná.
Pravidelné napařování v kratších intervalech, alespoň 3x týdně, je účinější než dlouhá jednorázová napářka. V kombinaci s jemnou bylinnou směsí Uvolnění porodních cest posyktuje ženě úžasnou relaxaci, pomáhá zlepšit cirkulaci v oblasti malé pánve, zlepšuje elasticitu měkkých porodních cest a zvlhčuje je, zároveň pomáhá udržet zdravou poševní mikrofloru. Má spoustu dalších benefitů, ale to už je na samostatné povídání.
Během porodu má napářka také své místo. Uvolňuje svalové napětí a tím pomáhá zvládat bolest a kontrakce, zvlhčuje porodní cesty a dokonce může pomoci znovu nastartovat zastavený porod, také má vliv na elasticitu hráze a předchází jejímu poranění. Tvou autorskou směs Voňavý porod balíme do speciálních lázeňských balíčků, které se jen zalijí vodou a mohou se jednoduše použít kdekoliv, dokonce i v porodnici.
Co se týče tvé otázky na odtok plodové vody, ten není kontraindikací, doporučuji po něm ženám krátké napářky do deseti minut. A nejlépe po konzultaci s porodní asistentkou, která by měla zjistit, jak vysoko se miminko nachází.
Děkuji za tuto otázku. Napářka je totiž ztělesněním šestinedělí. V zahraničí se péči, která se poskytuje ženě v tomto období říká “mother roasting”, což je doslova opékání matky a má to opravdu, co dělat z prohříváním ženy. Kromě tepelného komfortu, pomáhá napářka ženě s poporodním čištěním, s odplavováním stresových hormonů a tím navýšením laktace. Antibakteriální účinky bylin umožňují hojit porodní poranění, bylinná pára zatahuje hemoroidy a celkově pomáhá regenerovat tělo. Doporučuji šestinedělní kůru s bylinnou směsí Poporodní hojení, která činí 30 dní v řadě s tím, že délka napářky se řídí stejnými pravidly, které jsem uvedla výše.
Ano, napářka může pomoci ženám s bakteriálními infekcemi, amenorheou, dysmenorheou, rozpouští výtoky, pomáhá při léčbě cyst, myomů, endometriózy, ale také podpůrně při léčbě rakoviny děložního čípku. V posledním případě se takto běžně používá v nemocnicích v Koreji. Na webu researchgate.com si můžete dokonce vyhledat studie, které se v Asii v souvislosti s napařováním publikovaly a potvrzují jeho blahodárný účinek.
Co se týče postupu, obecný ti tady nenapíšu, protože jej vždy šiji na míru konkrétní ženě, ale často se jedná o delší napářkové cykly, které vyžadují od ženy obrátit pozornost na sebe a dopřát si velmi příjemný čas strávený v teple a ponořením se do vůně bylinek.
Já děkuji za tvou důvěru a podporu. Chtěla bych ženám popřát, aby si na sebe našly čas a nebály se pro sebe něco udělat.
Moje zkušenost s NAPÁŘKOU při porodu
Za napářku při porodu jsem neskutečně vděčná, plodová voda mi začala odtékat v sobotu ve 22:00, kontrakce byly velmi slabé, téměř žádné, šla jsem tedy spát, odpočívat, ráno ve 4:00 v neděli jsem si dala horkou koupel a doufala, že se kontrakce rozjedou, trochu se rozjely, ale stále to nebylo ono, měla jsem je v intervalech asi po 4-5 minutách a tak to stále trvalo dokud jsme si neudělala napářku, což bylo v 9:30 – 10:00 přesně nevím, teprve pak se porod rozjel, kontrakce byli častější, postupně i delší a za 3 hodiny byla maličká na světě.
Moje pocity při napářce, teplo bylo hodně příjemné, cítíte jak měknete, vláčníte, je těžké to popsat, vzhledem k tomu, že jste při porodu trochu mimo sebe. Otevřela jsem se díky ní mnohem rychleji než při mých klasických porodech (první byl zbytečně vyvolávaný, takže trval nespočet hodin a druhý byl přirozený a trval 5 hodin) v porodnici, kde mi nabízeli jen chemii nebo sprchu.
Takže za mě osobně rozhodně NAPÁŘKU doporučuji.
Andrea Hanáková