Proč je důležité, aby těhotná ženy byla v péči porodní asistentky

Porodní asistentka je odbornice, která pečuje o zdraví těhotné ženy. Porodní asistentka při své práci používá všechny své smysly, jako jsou ruce, oči, uši, znalosti a intuice. Přibývá už více těch porodních asistentek, které používají při své práci hmat, který je mnohdy přesnější, než samotný ultrazvuk. Také je to jemný a neinavzivní dotek, který dítě nevystraší a dokáže se při něm uvolnit a důvěřovat mu.
Během jednoho dne přišlo ke mě do poradny několik žen, všechny měly jedno společné – bolest kosti křížové, napětí, únavu, která jim nedovolila radovat se, uvolnit se a užívat si své těhotenství. Zdroj jejich bolesti nebyl v samotné kosti křížové, ale v nedostatečném závěsném a podpůrném aparátu dělohy a v nepravidelné pozici dítěte.
U jedné z žen nebyla dostatečná opora břišní stěny, protože díky diastáze neměla dobrý tonus a elasticitu břišní stěny, děloha proto začala klesat dopředu(do zvýšené anteverze) a s ní i samotné dítě.
Už pohledem na bříško, jsem viděla, že dítě nemá dostatečnou oporu a dle pohybů a pocitů ženy, bylo všude. Pohmatem dělohy jsme zjistila, že je ve velkém napětí a děťátko bylo v levé zadní pozici, jeho záda tedy směřovala k páteři matky, proto žena cítila pohyby v celém prostoru dělohy a váha dítěte spočívala na páteři matky, což byl důvod velké bolestivosti kosti křížové a děložních vazů.
Po 30 minutách tělové práce se nejen změnil tvar bříška, z širokého kruhovitého tvaru na ideální oválný tvar, ale s osou dělohy se okamžitě změnilo i samotné postavení dítěte. Žena cítila okamžitou úlevu na kosti křížové ale také ve svých děložních vazech.
Žena odcházela nejen s úlevou ale také doporučením denních aktivit, cvičením a uvazováním bříška a nutnosti dodržování životosprávy, která bude dodávat sílu a výživu jejímu tělu.
A to je důvod, proč by každá žena měla mít svou porodní asistentku, která je skutečnou odbornicí na pohmat, která dokáže velmi jednoduše rozpoznat polohu dítěte a pomocí jednoduchých technik ženě i dítěti pomoci odstranit napětí, bolest a strach. Je taktéž smysluplná spolupráce s tělovým terapeutem nebo fyzioterapeutem, pokud porodní asistentka nezná techniky, jak pomoci ženě při dyskomfortu, který zapříčiní následně dyskomfort dítěte.
Opět tedy zdůrazňuji, že je třeba věnovat se bolesti v těhotenství a nevnímat ji jako přirozenou součást těhotenství.

Před ošetřením – dítě v levé zadní pozici, směřující k páteři matky

Dítě v přední levé pozici, dítě směřující k levé kraně děložní

Dítě v levé přední pozici
Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.