Ten, kdo mne zná, ví, že jsem porodní bába bylinkářka. Při pohledu na těhotnou ženu, která nemá barvu ve tváři, je bledá, cítí se unavená, mívá občasné křeče, otoky, vždy doporučuji, mou jednu z nejoblíbenějších bylinek, KOPŘIVU DVOUDOMOU.
Na užívání kopřivy v těhotenství jsou rozporuplné názory. Ve staročeských knihách o babictví patřila kopřiva mezi královny těhotenských bylinek. Dle kontrolních studií užívání fytofarmak v těhotenství nebyly prokázány škodlivé účinky na matku ani dítě.
S jarem přichází vhodná doba na sběr a sušení mladé kopřivy, protože její účinky jsou nejsilnější. Sběr je vhodný do konce května a můžete si ji nasušit na celou zimu. Na její sběr se vybavte bavlněnými rukavicemi, aby vás nepopálila. Vyhledávejte spíše prosluněná místa, nesbírejte kopřivu u cest a na místech, která jsou zamořena dusičnany.
KOPŘIVA je bylinný multivitamín. Obsahuje beta-karoten, vitamín C, vápník, železo, cholin, draslík, fosfor, hořčík, chrom, zinek, selen a bór.
KOPŘIVA je antirevmatikum a antialergikum. Působí močopudně a rozpouští hleny v našem těle, dokáže pročistit organismus od kyseliny močové a stimuluje krevní oběh. Je to naše nejlepší léčivka na pročištění krve, je vhodná při těhotenské anémii (chudokrevnosti), při ekzémech a revmatismu. Má dobrý vliv na slinivku břišní. Dokáže snížit hladinu krevního cukru, a proto je kopřiva vhodným podpůrným prostředkem při cukrovce v těhotenství. Kopřivu doporučuji popíjet i po porodu. Dodá ženě energii a potřebné železo.
Na množství jednoho hrnku vám vystačí dvě lžíce čerstvé kopřivy. Zalijte kopřivu vroucí vodou a nechte luhovat přibližně 15 minut pod pokličkou. Kopřivový čaj je vhodné popíjet s citrónem, lépe se tak vstřebává železo, které je v této bylince obsaženo.
Milujete saláty? Pak si jej můžete udělat právě z mladé kopřivy.
1 kg kopřivy, 100 g mladé cibulky, 2 vejce, 50 ml olivového oleje, 1 svazek zelené petrželové natě, citrón, sůl, různá semínka
Kopřivu umyjeme a spaříme, na drobno pokrájíme a smícháme s nadrobno nakrájenou cibulkou a petrželovou natí. Salát osolíme, pokapeme olejem a přidáme šťávu z citrónu. Ozdobíme kolečky natvrdo uvařených vajec. Můžeme doplnit kysanou smetanou a posypat semínky.
Mladé kopřivy nasekáme nadrobno a spaříme horkou vodou. Do hrnce nalejeme trochu vody, jen aby potom zůstaly kopřivy ponořené. Když voda začne vařit přidáme nadrobno nakrájené 2 stroužky česneku, na kostičky nakrájenou cibuli, kopřivy a povaříme. Přilejeme vodu, přidáme ovesné vločky, zbylý utřený česnek a rozkvedlané vejce. Vaříme ještě asi 10 minut. Polévku osolíme, můžeme přidat zakysanou smetanu.
250 g čerstvé nati zalijeme 1/2 1 studené vody, necháme 10 minut vařit, pod pokličkou v chladnu vyluhovat do druhého dne (24 hodin). Poté slijeme, vymačkáme a výluh smícháme s 1/2 kg medu. Uchováváme v lednici. Užíváme polévkovou lžíci denně.
Čerstvou kopřivu odšťavíme na odšťavovači nebo umeleme a vymačkáme šťávu. Denní dávku uchováváme v lednici, užíváme 3x denně kávovou lžičku do sklenice vlažné vody 20 minut před jídlem.
Hrst mladých kopřivových lístků můžeme rozmixovat s libovolným ovocem. Vše dáme do mixéru, přidáme asi skleničku vody.
Nálevem z kopřivy, do kterého přidáme citrón, přelijeme vlasy po umytí.
Velký hrnec kopřivového čaje nalijeme do vany s vodou.
Již brzy se můžete těšit na můj druhý e-book Cesta za radostným porodem, ve kterém naleznete tipy na bylinky a aromaterapii v těhotenství, u porodu, po porodu a spoustu dalších užitečných rad.