Díky tomu, že mi zatlačili na břicho, mi zachránili miminko, neuměla jsem vůbec tlačit…Už jsem nemohla dál, byla jsem unavená, tak mi dvě sestřičky střídavě tlačily na břicho a pomohly mi vytlačit dítě…Křičeli na mě, ať tlačím, ale já necítila žádný tlak, a tak mi skočil doktor na břicho a malá se narodila…Bolelo to, ale zachránili nás…Sestra si přinesla schůdky, zalehla mě, vrazila mi loket do břicha a vytlačila mi dítě…
Toto nejsou starověké příběhy, ale praktiky, které se stále v našich porodnicích provadějí na rodících ženách
Další mediálně známý případ zde : http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/322331/porodnik-tlacil-jane-pri-porodu-loktem-na-bricho-zmrzacil-jim-dceru-matce-prorazil-delohu.html
Porodní příběh Zdenky, která zažila Kristellerovu expresi ,díky níž má poškozený zrak
Kristellerova exprese, dále jen KE, byla v roce 1952 prohlášena za postup non lege artis, tedy postup nedoporučený a škodlivý a neexistují žádné prokázané výhody této metody. Česká gynekologická společnost povoluje pouze jemný tlak na fundus. Hranice mezi KE a povoleným tlakem na fundus je však velmi tenká. Je to pouze pocit subjektivní, kdy se jedná o tlak násilný či jemný. Povolený tlak na fundus je českou gynekologickou společností indikován v případě ohrožení dítěte či matky na životě, po zvážení všech možných rizik a se souhlasem matky, nikoliv k urychlení vypuzovací fáze.
Několik starověkých kultur používalo tlak předloktím na dělohu při porodu. Obvykle během obtížného porodu jako poslední možnost, protože několik dalších možností jako císařský řez mohl být proveden pouze v případě, že matka umírala nebo byla po smrti. Ve starodávných porodnických knihách je tato praktika popsána jako poslední možná volba. Tato prastará technika byla přenesena do nemocnic, protože v polovině 20. století ženy začaly výhradně rodit na zádech s nohama od sebe, zafixovaných ve třmenech.
Někteří poskytovatelé péče využívají tlaku na fundus ve víře, že tlak na fundus zkracuje druhou dobu porodní. Cochrane studie a Světová zdravotnická organizace však zveřejnili několik randomizovaných studií a dospěli k závěru, že neeexistuje důkaz o tom, že KE je prospěšná a že urychluje druhou dobu porodní. Taktéž je jednoznačně kontraindikována při dystokii ramének.
U matky – ruptura dělohy, zlomeniny žeber, hemotorax, poranění pochvy a hráze, prolaps dělohy, cystokéla, močová inkontinence, oční vady způsobení zvýšeným nitrolebním tlakem, pocit neschopnosti porodit své dítě, postraumatická stresová porucha..
U dítěte – riziko poranění až obrny brachiálního plexu, zlomeniny klíčních kostí, pažní kosti, mikroblokády krčních obratlů, Kiss syndrom, krvácení do mozku, oční poruchy, poruchy sání, poporodní úzkost, mentální poruchy…
Přes všechny možné fyzické i psychické důsledky KE se v různých formách tlak na fundus při porodu v českých porodnicích stále praktikuje, a to je důvod, proč chci na tuto barbarskou praktiku upozornit a varovat před ní.
Existuje celá řada příběhů a videí na youtube, kde je natočena KE, a téměř vždy ležely ženy na zádech. Pokaždé, když vidím nebo slyším tyto příběhy, říkám si, jak jednodušše se tomuto násilí dalo zabránit… Stačilo jednodušše dostat ženy u porodu do vzpřímené polohy, namísto použití tlaku na fundus.
Začněme u sebe, vědomím, že ženská těla po celá staletí dokázala porodit dítě, bez jakýchkoliv násilných a vypuzovacích praktik. Dívky a ženy by se měly podporovat ve schopnosti a vrozenému umu porodit své dítě bez zásahů, porodit jej pomocí síly a moudrosti svého těla.