Přenášení nebo prodloužené těhotenství?

Velmi častý dotaz mi přichází od žen, zda podstoupit indukci porodu ihned po stanoveném termínu porodu? 

Na tento dotaz vždy odpovídám :

„Zjistěte si věrohodné informace a vědecké zdroje a poté se zodpovědně rozhodněte. Je to váš porod, vaše rozhodnutí, které nemá být učiněno pod nátlakem.“

Česká republika má vysoké procento indukcí u potermínových gravidit. Přitom pouze 5% žen porodí skutecně v den stanoveného termínu porodu. Mnohdy se zdravotníci přiklání k aktivnímu přístupu, tedy k vyvolání porodu u těhotenství, které překročí stanovený den termínu porodu. Často už kolem 40. týdne těhotenství je nabízena ženám indukce porodu kvůli  „přenášení“.

Citace z knihy  S. J Buckleyové:

Národní instit pro klinickou veřejnost –  NICE uvádí, že rizika u  dětí narozených po termínu jsou malá a umělé vyvolání porodu ke zlepšení situace dětí narozených po termínu nevede

Nutno si uvědomit, že těhotenství trvá 42 týdnů. Po 40. týdnu hovořme o prodlouženém  těhotenství, nikoliv o „přenášení“.

Termín porodu vypočten dle poslední menstruace může vytvořit rozdíl až tři týdny, protože není brán ohled na rozdílnost délky menstruačního cyklu, a ta je dána ovulací.

Přesný den oplodnění známe pouze tehdy, pokud si žena  podle symptotermální metody svou ovulaci (nebo nechodí na pravidelnou folikulometrii).Pokud ne, má žena přehled pouze o tom, kdy došlo k milování. Vajíčko je totiž oplodněnischopné max. 18 hodin, zato spermie přežívají několik dní.
Vliv na termín porodu má samotný menstruační cyklus, zda byl prodloužený či kratší, zda-li menstruace byla pravidelná či nepravidelná např. když žena otěhotněla a přitom kojila…Ideální je v tomto případě péče porodní asistentky, která určí předběžný termín porodu s ohledem na pravidelnost menstruačního cyklu, dle pravidelných zevních vyšetření, měření růstu dělohy, pohybů dítěte…Po termínu porodu je vhodná kontrola u lékaře, který nabízí vyčkávací přístup.

Výpočty dle poslední menstruace mohou vést ke zbytečným indukcím porodu, kdy tělo a dítě ještě nejsou k porodu připraveny

Přibližný termín porodu, pokud má žena skutečně pravidelnou menstruaci, ideálně pokud sleduje ovulaci podle symptotermální metody, vypočteme následujícím způsobem:  

 • Od prvního dne poslední menstruace odečteme tři měsíce, přidáme rok a 7 – 10 dní.
 • Pokud žena zná přesné datum oplodnění, při normálním cyklu, odpočítá od něj 38 týdnů nebo přičte 269 dní
 • Utrazvukový výpočet  s přesností 3-4 dnů je do 8.týdne těhotenství. Pozdější výpočty už nemohou poskytnout přesný termín porodu kvůli odlišným rozměrům dětí.

Možná rizika indukce porodu

 • distres dítěte – nedostatečný přívod kyslíku a krve k dítěti vlivem farmak, které se při indukci využívají
 • větší bolestivost a stres u matky
 •  vyšší riziko podání následných farmak tlumících neúměrnou bolest
 • ruptura dělohy
 • při dirupci vaku blan nebezpečí infekce, vyhřeznutí pupeční šňůry a neúměrný mechanický tlak na lebku dítěte při průchodu porodními cestami
 • embolie plodovou vodou
 • 2x vyšší riziko ukončení porodu císařským řezem
 • nižší Apgar skóre u dítěte
 • riziko separace po porodu
 • riziko poporodního krvácení

O léčivech podávaných u porodu jsem napsala tento článek.

Existuje spoustu rad, jak porod alternativně vyvolat, některé z nich popisuji ve svém eBooku Cesta za radostným porodem, přikláním se však ke slovům Michala Odenta, že všechny možné techniky opomíjí  signály, které vydává samotné dítě.

Velkou úspěšnost mám osobně s vyvolávací masáží, která využívá reflexologie, reboza, aroma oleje a akupresury u žen, které jsou pod tlakem, ve stresu a ovládá je jejich vlastní strach.

 

Než se tedy pro indukci porodu rozhodnete,  je vhodné znát její rizika a pro bezpečný porod je klíčové znát svá práva a své možnosti. Pokud se žena rozhodne pro indukci porodu, mělo by být provedeno na základě informovaného rozhodnutí, které není učiněno pod nátlakem a zastrašováním.

 

Nově v nabídce

 

 

 

 

 

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.