Patří neředěný éterický olej z levandule na pupeční pahýl novorozence?

Patří na hojení pupíku éterický olej z levandule?

Častý dotaz od vás, proto jsme se rozhodla odpovědět tímto článkem.

V žádném případě nedoporučuji na novorozená miminka používat neředěné éterické oleje!!!

Je to bohužel velmi často tradovaný mýtus, který je doporučován k běžno péči o pupeční pahýl po porodu.

Děkuji za utvrzení mého dlouholetého názoru na nevhodnost používání éterických olejů EO na miminka, a to odbornicím na aromaterapii – Tereze Machové ale i dalších předních aromaterapeutů, jako je Ludmila Kotalíková www.aromadoteky.cz , kteří jasně říkají NE k používání neředěných éterických olejů v péči o novorozence.

Tisserand i francouzská aromaterapeutická veřejnost se shoduje v tom, že by se neměly používat EO u dětí do ukončeného třetího měsíce věku.

Andrea Butje, americká aromaterapeutka píše ve svých článcích, že ona sama na mimina EO nepoužívá právě z důvodu toho, že nejsou ještě plně vyvinuté a jejich kůže je příliš jemná a EO pro ně mohou být silné. Dle jejího názoru EO nejsou vhodné pro děti od pěti let věku.

Francouzská doktorka farmacie se specializací na aromaterapii Francoise Couic Marinier říká, že EO nejsou vhodné pro děti do tří let věku, protože mimina mají velmi tenkou a jemnou pokožku, která je náchylná a pohlcuje vše, co se na ní nanese.

Aude Millard, doktorka farmacie se specializací a aromaterapii píše ve svém článku, že u dětí do tří měsíců EO nedoporučuje.

Další věrohodné zdroje o nevhodnosti éterických olejů pro novorozence naleznete

ZDE

ZDE

ZDE

ZDE

Argumenty proč nepoužívat neředěné éterické oleje na kůži miminka

  • Už jedna kapička éterického oleje je velmi silná koncentrace byliny, která značně zatěžuje organismus dítěte.
  • Dalším důvodem, proč nepoužívat éterický olej z levandule na hojení je, že novorozené dítě používá své smysly k tomu, aby se mohlo napojit na svou matku. Prs a mateřské mléko mají specifickou vůni, která napomáhá dítěti k pocitu bezpečí, k orientaci a možnosti se k prsu přisát. Právě čich může být zmaten silnou vůní éterického oleje levandule.
  • Máme k dispozici jemnější a méně zatěžující možnosti v péči o pupeční pahýl.

Co tedy na pupík?

Méně je lépe, než více….

  • VZDUCH A ČISTOTA – to většinou mnohdy postačí na to, aby se zcela zahojil a odpadl, bez jakéhokoliv dalšího opatření.
  • Pupeční pahýl je vhodné kontrolovat, aby nezapáchal, nemokval, nebyl zarudlý. Je vhodné jej udržovat v čistotě, v suchu, za přístupu vzduchu. Pokud používáte v prvních dnech jednorázovou plenku, vystřihněte nůžkami horní lem plenky do obloučku, aby byl pupík stále na vzduchu. Dítě nekoupejte do doby, než pupík odpadne.

  • MATEŘSKÉ MLÉKO – kápněte několik kapiček svého mléka na pupík. Mateřské mléko je po staletí účinným všelékem
  • BÍLÝ JÍL – děkuji mé učitelce, Marise Alcalá, porodní bábě, že mne do práce s jíly zasvětila. Bílým jílem, bez jakýchkoliv dalších přísad, zasypejte pupík dítěte. Stačí malé množství, které se vám vejde do špetky. Bílý jíl můžete koupit např zde – https://www.amonatura.eu nebo www.ekokoza.cz. Do doby než jsem začala používat ve své praxi bílý jíl, doporučovala jsem homeopatický produkt Wecesin pudr anebo na jemno rozemletý zásyp z plavuně vidličnaté, pokud se objevily první příznaky zhoršeného hojení.
Bílý jíl

  • ODVAR Z BYLIN – Nedoporučuji na dezinfekci pupečního pahýlu lékařský líh, je taktéž velmi silný a agresivní pro péči o novorozence. Z mých zkušeností naopak prodlužuje dobu sechnutí.
Řepík lékařský
  • HYDROLÁTY – alternativní a mnohem jemnější formou aromaterapie jsou hydroláty. Hydrolát je  produkt parovodní destilace rostlin. Výhodou je, že se nemusí ředit a nanáší se přímo na kůži. Vhodné jsou hydroláty z levandule, růže, heřmánku, levandule. Pokud se hůř pupík hojí můžeme zvolit např.- manukový, tymiánový hydrolát. Dobré zkušenosti mám s hydroláty zn. Florihana.

Do doby, než pupík odpadne, nedoporučuji dítě koupat, aby nedošlo k jeho mokvání a následné infekci, čímž se prodlouží doba hojení.

  • Zapáchání pupíku, bývá velmi častým jevem těsně před odpadnutím pupečního pahýlu. Na dezinfekci můžete v tomto případě použít antiseptické a dezinfekční byliny a odvar z nich, vhodné byliny jsou např. tyto -rozmarýna, levandule, plavuň, měsíček, řepík..
  • Pokud je odvar slabý a nepomáhá, můžete zředit 50 na 50 domácí slivovicí s převařenou vodou. V tomto případě je možno využít léčivých účinků kvalitního éterického oleje z levandule, ale naředěním v 0,5% koncentraci a nanesením prostřednictvím štětičky na pupík.
  • Mám výborné zkušenosti také s tinkturou z měsíčku lékařského nebo z arniky.
  • Bylinný zásyp z plavuně vidličnaté nebo šicí byliny dle Marisy Alcalá.
  • V případě silného zápachu a zarudnutí se obraťte na pediatra.

V prvních dnech nepoužívejte parfémy či jakoukoliv silnou vůni mýdla,krémů, sprchovacích prostředků, protože jsou to rušivé vjemy pro vaše miminko, které potřebuje vnímat vaši specifickou vůni, díky které se cítí bezpečně.

Vůně maminky se nedá ničím nahradit….
Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.