Laskavý císařský řez

Separace po císařském řezu

Naprosto běžnou praxí ve většině našich porodnic je separace dětí po císařském řezu. Ženy po císařském řezu potřebují mnohem více podpory, než ženy po spontánním porodu. Ve většině porodnic dochází k okamžité separaci dítěte od matky. O matku a dítě se nepečuje jako o jednu jednotku. Matka je  téměř vždy převezena na pooperační pokoj, dítě je odneseno na novorozenecké oddělení. Žena po císařském řezu nesmí 24 hodin vstávat, tudíž je odkázána na dobrotu zdravotníků, kdy ji dítě přinesou ke kojení. To, co v té chvíli většina žen cítí je prázdnota v srdci a břiše.

Porod císařským řezem pro matku a její dítě může být porodem laskavým a důstojným. Myslím, že k tomu nepotřebujeme finanční prostředky, ikdyž císařský řez je pro zdravotnické zařízení výnosný. K vytvoření těchto laskavých podmínek  stačí, aby byli profesionálové lidští, chápaví a empatičtí.

Aby to byla porodnice opravdu BABY FRIENDLY. Tedy laskavá k matkám, laskavá k dětem, laskavá k nové RODINĚ.

 

1972542_649686885096824_1572278627_n

Jaké podmínky stačí k laskavému císařskému řezu?

V první řadě laskavý zdravotnický tým

Matka, která je bdělá u operace

Tlumené světlo

Dítě v kontaktu skin to skin po vybavení

Dítě na matce, jak víme, matku léčí, jak fyzicky , tak psychicky, což vede ke snížení analgetizace po SC.

Dítě na matce i po císařském řezu se dokáže doplazit k prsu a sát z něj mateřské mléko. Nepotřebuje k tomu nic jiného než svou matku. Zeshora je vhodné dítě přikrýt.

Dítě je na matce, popřípadě u otce, což přispěje i k tomu, že zdravotníci nemusí být tak vyčerpáni a mnohdy profesionálně vyhořelí ze své práce, tím, že nepečují o matku a dítě jako jednu jednotku, ale starají se o děti na observačních pokojích a zvlášť o matky.

Matky, které jsou po operaci samy, hůř zvládají pooperační bolesti a potřebují intenzivnější pomoc, např. s kojením a péčí o miminko.

Tím, že je rodina spolu, dochází k rychlejší rekonvalescenci u ženy po operaci , není narušena raná vazba, čímž je i větší šance, že žena bude kojit své dítě.

Kojení je taktéž jedna z forem, která je velmi léčivá, protože u kojení se vyplavuje hormon lásky- oxytocin.

Snižuje se  riziko traumatických pocitů žen po SC: panika po procitnutí, strach, co je s mým dítětem a s kým je, lítost, bezmoc, kdy mi jej konečně přinesou ke kojení, smutek, obrovská fyzická bolest jizvy a nutnost analgetizace, pocit, že nejsem dobrou matkou, pocit, že nedokáži své dítě porodit a postarat se o něj.

Pokud se vám nedostane podpory bondingu po císařském řezu, pak vězte, že s ním můžete začít později, důležité je začít. Nošení dítěte v šátku je taktéž proces ozdravný, spaní ve společné posteli, mazlení se a hlazení se svým děťátkem Vám pomůže odpustit sobě a druhým.
1549411_649686881763491_1871737622_n
Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.