Kontryhel – dar pro ženy

Lidový název této bylinky je alchemilka, deštníček,  nebeská rosa nebo také bylinka Panny Marie. Německý název kontryhele je Frauenmantel – „ženský plášť „. V antice byl kontryhel považován za posvátnou rostlinu. List kontryhele má tvar ženské sukně, kde se po ránu zadržuje kapka vody, o té se v dávných dobách tradovalo, že je to je slza panny Marie, kterou pily ženy a dívky, které měly ženské problémy.

Kontryhel roste na vlhkých loukách a pastvinách, na okraji lesů a cest. Bylinka je velmi oceněná především na ženské potíže. Když se řekne bylinka pro ženy, je to především řebříček, šalvěj, heřmánek, mateřídouška, hluchavka a kontryhel. Právě kontryhel  je jedna z nejlepších ženských bylinek na pomoc při gynekologických potížích, ale i na harmonizaci ženských hormonů, omlazení a regeneraci. Využijeme její léčivé účinky ve všech obdobích našeho života. Je to silná bylina, která má protizánětlivé, močopudné a stahující účinky.

Pomáhá na všechny ženské potíže

Můžeme ji využít při obtížích při dospívání, těhotenství, po porodu a v klimakteriu (přechodu).

Kontryhel je také velkým pomocníkem  při sklonu k potratům, na posílení těhotenství v počátcích, při neplodnosti – kontryhelový čaj se pije první část cyklu až do ovulace.  Kontryhel je od pradávna používán na jakýkoliv gynekologický problém, včetně poruchy plodnosti. Babky kořenářky o něm často říkaly, že má ženské a mateřské poslání.

Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány (zejména dělohu), zpevňuje podbřišek a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění.  Má léčivé účinky při silné menstruaci, zánětech dělohy, při  kvasikových infekcích, bolestech v podbřišku a při výtoku u mladých dívek. Spolu s řebříčkem pomáhá v začínající pubertě k pravidelné menstruaci. Dívkám a ženám trpícím na nepravidelnou menstruaci pomůže kontryhel s vyvoláním opožděné menstruace a s její pravidelností.  Při bolestivé menstruaci se pijete neslazený 2x denně během druhé poloviny cyklu. Je vhodný také pro děti, které jsou svalově slabé, i když dobře jedí.

Kontryhel spolu s kokoškou je vhodná směs při vyhřeznutí dělohy a kýle a pomáhá zahojit poporodní poranění. Přípravky vyrobené z extraktu kontryhelu předepisují bylinkáři při potížích s myomy nebo při endometrióze u žen.

V těhotenství doporučuje Maria Treben pít čaj z kontryhele od třetího měsíce, aby ženy posílily děložní vazivo. Švýcarský bylinkář J.Kunzle se velmi zasazoval o pověst této bylinky v době šestinedělí – „Každá šestinedělka by měla 8-10 dní před porodem pít tuto bylinu, leckteré dítě by pak dosud mělo svou matičku a leckterý sklíčený vdovec svou ženu, kdyby tento Boží dar byl více znám.“

Jiné účinky kontryhele

Můžeme ji také využít k očistě krve, při poruchách látkové výměny, žaludečních a střevních potížích a problémech s močovým měchýřem, při jaterních a ledvinových chorobách. Kontryhel má odvodňující účinek, posiluje srdce, je vhodný při hnisajících ranách,  ekzemu, vyrážkách, pásovém oparu, při průjmu, kolice, po vytržení zubu jako kloktadlo, při poruchách spánku, je podpůrným prostředkem při chudokrevnosti. Je to nesmírně cenná léčivka při roztroušené skleróze a cukrovce. Po celá staletí se v arabských zemích tato bylina používá k hubnutí. Kontryhel pozitivně pomáhá přirozenému úbytku váhy.

 

Způsob užití

Sbírá se celá nať v době květu. Můžeme její účinky využít i po usušení.

Čaj – vrchovatou lžičku kontryhele na jeden šálek čaje, spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích pít až tři šálky denně.

Výluh– vrchovatou lžičku kontryhele spaříme jedním litrem horké vody, necháme půl minuty vyluhovat a scedíme.

Celková koupel – 200 gramů kontryhele nemočíme na 12 hodin v 5 litrovém hrnci. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přelijeme do koupele. Koupel by měla trvat cca 20 minut.

Bylinná sedací koupel – stejné množství kontryhele, kokošky, řebříčku a přesličky smícháme, na jednu koupele vezmeme 100 gramů této směsi bylin, přes noc naložíme do studené vody, druhý den zahřejeme a nalijeme do sedací koupele. Koupel trvá 20 minut.

Přikládání – čtyři vrchovaté hrsti bylin krátce umyjeme a na válu rozmačkáme válečkem na nudle Touto bylinnou kaší potřeme rádnu a zafixujeme plátnem. Necháme několik hodin působit.

Kontryhelová tinktura – kontryhel zalijte kvalitní pálenkou a nechte macerovat asi 2-4 týdny na světlém místě, přeceďte a uchovejte v temnu.

Olej –  zavadlou nebu usušenou bylinku nechte v oleji macerovat na světlém místě asi 2-4 týdny, potom přeceďte a olej přelijte do tmavé lahve

Vaginální napářka – do hrnce dáme hrst kontryhele, můžeme přidat i další byliny jako růže, meduňka, mateřídouška, kopřiva, levandule, sedmikráska, řebříček…..necháme projít 10 minut varem, sedneme si nad hrnec, zabalíme se od pasu dolů a napařujeme dokud cítíme příjemné teplo páry.  O vaginální napářce se více dozvíte na www.sebevedomarodina.cz.

 

Bylinná směs na podporu ženské plodnosti

Kontryhel, řebříček, šalvěj a tinktura ze jmelí

 

 

Zdroj Maria Treben – Moje léčivé rostliny

 

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
 1. Lucie napsal:

  Dobry den, chci se zeptat, zda vadi piti kontryheloveho caje na pocatku tehotenstvi? Nekde jsem se docetla, ze by se pit nemel. Dekuji.

  • Anna Kohutová napsal:

   Dobrý den, pití kontryhele doporučuje právě v počátku známá bylinkářka M.Treben kvůli prevenci potratu

 2. Lucie napsal:

  Chci se zeptat, jaký je váš názor na pití kontryhele v začátku těhotenství? Prý se moc nedoporučuje. Děkuji.

 3. Adnil napsal:

  Dobry den. Lekar mi rekl, ze mam anovulaci. Mohl by kontryhel pomoci? Jak ho mam v tomto pripade pit? Moc dekuji za odpoved.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.