První otázka v porodnicích je: „Jak často máte kontrakce? „
Ano, tato informace je pro zdravotníka důležitá, podle ní může zhodnotit, jak je porod asi daleko.
Pokud ale kontrakce vyhodnocuje pouze tzv. přístroj CTG, pak už tato informace není přesná.
Kardiotokograf vyhodnocuje tepovou frekvenci dítěte a činnost dělohy a jejich vzájemnou souvislost. Co se týče křivky srdeční akce, tu CTG přístroj vyhodnotí přesně. Nedokáže však vyhodnotit kvalitu kontrakcí.
Nejpřesnějším hodnotitelem kontrakcí jsou pouze ruce porodní asistentky.
Jedině tak můžeme zhodnotit dobrou práci dělohy. Bohužel, přístroj CTG a jeho neobjektivní vyhodnocení kontrakcí vede k zásahům do porodního procesu.
Věty typu: „Maminko, vaše kontrakce jsou dle záznamu slabé nebo podle záznamu ještě žádné kontrakce nemáte“, aniž by si zdravotník na dělohu sáhl, jsou slovní formulace, které kvalitu kontrakcí mohou negativně ovlivnit. Často se pocity žen ve vnímání kontrakcí bagatelizují.
Pokud má žena kontrakce co 5 minut, vnímá, jak její tělo pracuje, odjíždí do porodnice a setká se s informací, že její tělo nepracuje dle grafu CTG tak, jak by mělo, je to pro ženu informace matoucí. Vnitřně cítí, že její tělo rodí, ale technika tvrdí opak.Odpojí se od svého těla a porod se tak může zastavit.
Jsou známe praktiky některých zdravotníků, kdy i přesto, že žena instinktivně cítí, že její tělo rodí, jsou kontrakce utlumeny lékem zvaným Plegomazin.
Je to lék, který spadá do skupiny antypsychotik. Mezi jeho nežádoucí účinky patří: svalová ztuhlost, třes, strnulý výraz, zpomalení pohybům, šouravá chůze, nekontrolované pohyby např. jazykem, očima nebo končetinami, neklid, vnitřní napětí, suchost sliznic, nízký tlak, zvýšení tělesné hmotnosti, potíže s plodností a libidem.
Tempo porodu se také často urychluje dalšími zásahy, a to dirupci vaku blan a lékem zvaným Pitocín (umělý oxytocín).
Pitocín– (pozor nemá nic společného s našim hormonem lásky- oxytocinem, jak často zdravotníci mylně uvádějí) se aplikuje kvůli urychlení tempa porodu, zesílení kontrakcí, nepostupujícímu porodu.
Lidský oxytocin- náš ochranitelský hormon lásky, který ovlivňuje kvalitu a vnímání kontrakcí. Je závislý na prostředí, ve kterém žena rodí. Je to hormon velmi plachý a přestane se vyplavovat, když se žena necítí bezpečně a do porodu je neustále zasahováno(časté vnitřní vyšetřování, rutinní zásahy, léky, častý monitoring, pozice vleže, slova, která ženě berou důvěru ve své tělo, světlo, neintimní podmínky……)
Myšlení a sebevědomí ženy- to, jak k porodu a ke svému tělu přistupuje, strach negativně ovlivňuje vnímání kontrakcí.
Prostředí, ve kterém žena rodí– prostředí plné podpory a bezpečí ovlivňuje dobrou kvalitu kontrakcí. Naopak jej tlumí autoritativní a technokratický přístup zdravotníků a neosobní prostředí.
Postavení dítěte- děti, které jsou v zadním postavení, potřebují mnohem více času a trpělivosti na to, aby vstoupily do pánve
Porucha naléhání dítěte- v tomto případě se osvědčily techniky spinning babies, pozice, která usnadní vstup dítěte do pánve a jeho následný porodní mechanismus.
Efektivní práce dělohy je tedy tehdy, kdy matka a dítě jsou v pořádku a dochází k pokroku v porodním procesu v průběhu času. Namísto posuzování kontrakcí, by se měly porodní asistentky a lékaři zaměřit na vytváření vlídného prostředí, které podporuje uvolňování oxytocinu.Vyhnout se situacím, kdy se náš oxytocin přestává vyplavovat.
Každá žena, každé dítě, každý porod má své vlastní tempo, které je závislé na více okolnostech, proto by měl být přístup ke každému porodu individuální.