Často se porod připodobňuje k vyprazdňování. Někteří zdravotníci ještě stále u porodu skandují slovy:
“ Dejte nohy od sebe, zadržte dech, a tlačte jako na velkou…”
No jo, ale kdo z nás při defekaci leží, kdo z nás si dá kolena od sebe, zadrží dech a tlačí tak usilovně, že mu lezou pomalu oči z důlků? To je také důvod, proč je tolik žen zmateno těmito instrukcemi a neví, jak mají tlačit a v podstatě jim to nefunguje.
Proč? Protože to prostě není přirozené.
Nyní dochází u nás k revoluci ve vyprazdňování stolice a doporučuje se při defekaci pozice dřepu anebo použití tzv. štokrle. V době, kdy ještě nebyly záchodové mísy, lidé vykonávaly svou potřebu do díry, která byla vykopána v zemi, tudíž u defekace přirozeně dřepěli.
“Při vyprazdňovaní stolice – defekaci – je velmi důležité zaujetí správné polohy, kdy kyčelní kloub svírá nejlépe pětatřicet stupňů s osou těla, což při sezení na klasickém WC není umožněno. Tato nepřirozená poloha pak vede k poruchám vyprazdňování,“ vysvětluje gastroenteroložka Miluše Merlíčková z Hodonínské nemocnice a přímo ke štokrli říká: „Při použití se pak napřímí anorektální úhel, řádně se otevře rektální kanál a dojde k vyprázdnění.”
V podstatě stejná. U porodu se musí děložní hrdlo a pánevní roviny otevřít, aby dítě prošlo. Taktéž pánevní dno musí dítě pustit, což je ztížené, když má žena kolena od sebe a tlačí proti ose porodních cest. Osa porodních cest má tvar zahnuté roury, proto dítě potřebuje k porodu gravitaci a puštění. Samotná hráz se s koleny od sebe více napíná a hrozí větší riziko poranění.
Je tedy potřeba změnit naši defekační kulturu, a to nejen u vyprazdňování ale také u samotného porodu.
Všechny naše přirozené funkce probíhají v souladu s genialitou lidského těla, proto se je nevyplácí obcházet a nepřirozeně na ně TLAČIT.