Paracelsus, slavný lékař a zakladatel iatrochemie, vyslovil myšlenku, že naše pole, louky a stráně, jsou jedinou velikou lékárnou.V poslední době se k bylinným léčivkám opět vracíme pro jejich sílu a léčivé účinky.
Jedním z nejstarších postupů bylinného léčitelství je příprava čajů z léčivých bylin, tzv. nálev. V těhotensví je nutno dávat si pozor na byliny, protože některé mohou způsobit potrat či předčasný porod.
Vybrala jsme pro tento článek bezpečné směsi, které doporučuji těhotným ženám a ženám po porodu, pakliže chtějí bylinky užívat.
Bylinky můžeme použít sušené nebo čerstvé. Sušené bylinky mají tu výhodu, že je máme stále po ruce. V čerstvých bylinkách není koncentrace účinných látek tak vysoká jako v sušených. Můžeme tedy použít dvojnásobné množství.
Dávkování je obvykle plná polévková lžíce- 2-5 g na šálek vody (150ml). Nebo 6 polévkových (hrst dlaně) lžic na 1 litr vody.
Směsi, které zde uvádím, přelijeme horkou vodou a připravíme z nich nálev, přikryjeme a necháme 5-10 minut louhovat pod pokličkou. Bylinky poté scedíme a popíjíme vlažný odvar po doušcích, aby se umocnil blahodárný účinek bylin. Směs popíjíme maximálně 10 dnů, do té doby se její účinek dostaví.
Tuto směs může těhotná žena začít popíjet ke konci těhotenství, obecně je doporučována hranice ukončeného 34. týdne- 36. týdne těhotenství. Dávky čaje se postupně navyšují, od jednoho hrnečku až po 3-4 šálky denně, dle chuti. Směs působí relaxačně na hladké svalstvo dělohy, výrazně pomáhá k dobré činnosti dělohy při porodu. Zvyšuje také produkci mléka.
Stejné množství divokého maliníku, jahodníku, kopřivy a je možno přidat ostružník. Přelijeme převařenou horkou vodou, přikryjeme pokličkou a necháme odstát, poté scedíme. Je možno si přidat do směsi šípky nebo citrón kvůli vysokému obsahu vit. C, díky kterému se lépe vstřebá železo, které obsahuje kopřiva.
Nať sedmikrásky, řebříčku, třezalky tečkované, meduňky lékařské, vše ze stejných dílů, namíchat směs – tři šálky denně po 1 čajové lžičce.
Řebříček, pastuší tobolka, kopřiva ve stejném množství 3 x denně, po dobu 5-7 dnů.
Třezalka, list meduňky, kontryhel – směs ze stejných dílů bylin, 1 lžička do šálku s převařenou vodou, přikrýt a nechat louhovat 5-10 minut. Popíjet při pocitu smutku, únavy.
Mochna husí uvolňuje všechny křeče. Vhodná je s kombinací s kontryhelí a sedmikráskou.
List jitrocele (spíš širokolistý) , kořen kostivalu ( jednodušší je jej koupit v sušené fromě), rozmarýnu. Bylinu každou zvlášť rozmixovat najemnou, společně přesít přes sítko, udělat ze směsi jemný pudr. Posypat na poranění několikrát denně.
Fenykl obecný, jestřabina lékařská, pískavice – řecké seno, moringa
Přeji vám, aby vám byliny, dary naší Země, dodaly potřebnou sílu, náladu a navrátily vaše tělo po porodu opět do harmonie a laskavosti…
Úžasné, díky moc, Aničko. Hned vyrazím dosbírat ty bylinky, které mi do směsí chybí.
Skvělé, ať vám slouží ku prospěchu