Porodnictví je chirurgický obor, a tak se porodníci domnívají, že nástřih hráze je pro ženy prospěšný. Ovšem pro jeho samotnou prospěšnost neexistují žádné důkazy.
Epiziotomie je chirurgický řez ve spodní části poševního vchodu, který se provádí za účelem zvětšení prostoru při prořezávání hlavičky a následné zevní rotaci. Nástřih je proveden buď mediálně, směrem dolů ke konečníku, nebo mediolaterálně, do strany. Je to nejběžnější porodnická operace, která se často provádí bez souhlasu ženy.
Trhliny hráze mají tři stupně:
I. zahrnuje natržení kůže těsně pod pochvou nebo v pochvě
II. zahrnuje kůži těsně pod pochvou, hráz a svaly hráze
III. zahrnuje všechny zmiňované vrstvy a také svěrač konečníku
Jaký má smysl nástřih hráze jako prevence poranění, když samotný nástřih způsobí doživotní poranění a jizvu na ženské hrázi?
Žádná studie neprokázala prospěšnost nástřihu jako prevenci ochrany pánevního dna. Nelze ani přistupovat k prevenci poranění pánevního dna tak, že bude nastřiženo. V místě nástřihu vznikne hluboká jizva, tedy jizva v pánevním dnu.
Pánevní dno je nejen svalovina, je to centrum síly, ženské energie a sebevědomí. Při nástřihu tedy dochází k poranění těch nejhlubších vrstev pánevního dna. V pánevním dnu se nachází vitální energie našeho těla, leží zde první kořenová čakra. V případě jeho poranění, postrádají ženy dlouhodobě ženskou energii a sebevědomí. Je to tedy nejvýznamější ženská svalovina. Ženy, které vyhledávají mou pomoc při potížích spojených s povolením pánevního dna, měly vždy nástřih provedený. Samotné těhotenství a porod vede k fyziologickému ochabování pánevního dna vlivem hormonů, nástřih hráze tedy není žádnou prevencí pozdější vitality pánevního dna.
Zkrácení druhé doby porodní kvůli lepšímu zdravotnímu stavu dítěte by nepotřeboval žádný spěch, kdyby žena nerodila na zádech či v polosedě a nebyla řízena zdravotníky, jak má tlačit a dýchat. Tato pozice sama o sobě je nepřirozená a způsobuje kyslíkovou tíseň dítěte. Těžká děloha utlačuje dolní dutou žílu, následkem toho dochází ke snížení krevního tlaku matky a k bradykardii dítěte.
Vlivem řízeného tlačení se zadržením dechu se snižuje kyslíková rezerva pro matku i dítě. Čím je tlak hlavičky na perineum pomalejší, tím je menší riziko poranění hráze. Z výzkumů také vyplývá, že když žena rodí ve vertikální pozici, jak je to ve všech tradičních kulturách, dochází k menšímu riziku poranění hráze.
Epiziotomie také nepředchází ruptuře třetího stupně. Naopak může být jeho příčinou. Anální poranění vetšinou vzniká jako samovolné pokračování nástřihu.
Dalším argumentem fanoušků nástřihu je ochrana hlavičky dítěte. Randomizované kontrolní studie neprokázaly, že by nástřih měl ochrannou roli na traumatizaci hlavičky dítěte. Mnohem závažnější se jeví fakt, že epiziotomie naruší porodní mechanismus dítěte tím, že se o nastřiženou hráz nemůže opřít svým ramenem a neprovede tak zevní rotaci a porod svých ramének. Proto jej porodní asistentka musí násilně tahat za hlavu, aby dopomohla porodu ramének. Samotný tah však může způsobit iatrogenní poškození dítěte ve formě zlomeniny klíční kosti či závažného poranění brachiálního nervu.
Nástřih a jeho následné šití a rekonvalescence je mnohem bolestivější pro ženu, než když dojde k přirozenému poranění.
Jedinou omluvou pro nástřih hráze, je instrumentální porod z důvodu akutního ohrožení života dítěte, tedy pouze v nouzové situaci, za souhlasu matky.
PRO
PROTI
Spontánní natržení je přirozené riziko porodu. Je více povrchové a nejsou zasaženy hlubší vrsty svaloviny, mnohem lépe se hojí. Sešití trhlin I. a II. stupně by mělo být pouze na výslovnou žádost ženy. Při šití není vhodné mít nohy ve třemenech, dochází k bolestivějšímu rozpínání hráze. Vleže s pokrčenýma nohama se žena mnohem lépe uvolní a šití není pro ni tak bolestivé.
Nástřih hráze pramení z nedůvěry v ženské tělo a nepochopení přirozeného procesu porodu. Všem ženám přeji porod bez jakéhokoliv zranění, jak fyzického, tak emočního.
petr.odvarka666@seznam.cz
Ano, ani porodní plán nestačí, bohužel. Také mám zkušenost se zcela zbytečným a problematickým nástřihem (dlouhodobé bolesti, ozývání jizvy), který jsem nechtěla. Ani po víc než dvou letech jsem se s tím pořádně nesrovnala, velmi negativně to ovlivnilo můj život, o sexualitě ani nemluvím, doteď mám problémy se jizvy dotknout, cítím se dole prostě zraněná a zmrzačená… A stížnosti atd. k ničemu nejsou 🙁 P.S. Jestli prý článek ženy děsí, je to jen dobře, protože je skutečně děsivé, co se někdy v našich porodnicích děje a jak vás dokážou zbytečně poškodit a traumatizovat 🙁
Dobrý den, četla jsem na Vašem FB, že prý tímto článkem „děsíte“ ženy. Jelikož nemohu reagovat na Vašem FB, tak píšu sem a ráda bych Vám řekla, že ač jsem ještě nerodila, tak mne tento článek vůbec neděsí. Naopak, to co píšete mi přijde logické. Nástřih hráze je pro mně jedna z nejméně pochopitelných věcí a vy jste mi to zcela objasnila. Děkuji! 🙂
Děkuji, Marie za vaši zpětnou vazbu.