NĚCO O MNĚ
Anna Kohutová
Porodní asistentka, profesionáln koučka, aktivistka za "normální" porod, lektorka a mentorka porodnické praxe, školitelka reboz o umění® v ČR a SR.
Jsem porodní bába, která provází ženy na jejich životní cestě za svým radostným porodem. Snažím se v nich vzbudit víru a schopnost porodit své dítě vědomě, radostně, s úctou a důstojností. Podporuji nastávající rodiče a děti v láskyplné péči, která se řídí pouze srdcem a intuicí rodičů. Nabízím taktéž terapeutické služby v těhotenství a po porodu. Jsem zakladatelkou holistického vzdělávání porodních asistentek v ČR (www.vzdepa.com) a autorkou projektu Cvičení s dětmi v šátku dle Anny Kohutové. Vzdělávám také duly na Slovensku.
Hájím dobro, zdraví žen a dětí
Už několik let jsem přítomna zázraku jménem ZROZENÍ, co by důstojné oslavě narození nového člověka. Je to chvíle, kdy se rodí nejen dítě, ale také matka, otec, nová RODINA. Už několik let jsem také svědkem transformace ženy v PORODNÍ BOHYNI, která díky síle a sebevědomí rodí dítě do své náruče. Díky těmto ženám jsem se stala porodní bábou. Nyní už vím, jak moudrá jsou těla žen, jak se v nich zázračně dítě vyvine, jak je vše předem naprogramováno a tou největší chybu je, do celého procesu zasahovat.
Má cesta za pochopením porodu, co by přirozeného procesu, však byla velmi dlouhá a trnitá. Jsem porodní asistentkou již víc jak 20 let, ale porodní bábou se cítím být teprve nyní. Dnes již vím, jaké je poslání porodní báby. Porodní bába není pouhá asistentka lékaře, jak jsem si mylně myslela, porodní bába má v první řadě hájit dobro, zdraví žen a dětí.
Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu.
Také si přeji, aby děti byly láskyplně vítány na tento svět.
Továrna na porody miminek...
Po studiu porodní asistence (před 20 lety) jsem získala pocit, že mohu ženám při porodu ve všem pomoci. A chtěla jsem jim pomoci. V praxi nás učili, jak odvést spontánní porod, sterilně připravit infuzi s umělým oxytocinem, vyhodnotit CTG záznam, aplikovat injekci s analgetikem do místa určení, technicky odrodit ženu, vybavit dítě, předat jej kolegyni, porodit placentu a ohlídat ženu ještě 2 hodiny po porodu. Sledovat stav děložního krvácení, změřit krevní tlak, připravit ženu k odvozu na oddělení šestinedělí, vypsat všechny nutné papíry, rozloučit se s ženou.
Pracovala jsem v továrně na porody miminek. Po čase jsem získala pocit, že tato má péče je nedostačující, vůbec mne nenaplňovala, více jsem přemýšlela nad hloubkou procesu porodu, protože obraz žen při každém porodu byl téměř stejný. Já se radostí usmívala, když jsem držela v náručí dítě ženy, která porodila, usmívala se také dětská sestra, která jej ode mne přebírala a jediný, kdo plakal, bylo sotva narozené dítě.
Většina žen po porodu byla vděčná, že svůj porod přežila a svou obrovskou bolest, kterou zažily, braly jako daň za to, že mají dítě. Bolest a strach se stal synonymem pro porod. A tento obraz narození se stal po několik desítek let naprostou normou.
Moje zásadní otázky a jiný směr
Ptala jsem se sama sebe: "To, že je oslava nového života?" Postupně jsem si uvědomovala, že mi začal vadit pláč narozených dětí. Začala jsem intenzivně hledat odpověď na mé dvě otázky: “Jsem opravdu schopna podpořit ženu u procesu zrození? Proč ve mne vyvolávají negativní emoce plačící děti po porodu?"
Odpověď na mou první otázku jsem dostala při setkání s francouzským porodníkem M. Odentem - propagátorem přirozených porodů. Učila jsem se umění babictví od porodních bab a mých učitelek Barbary Kosfield, Marisy Alcalá, Ingeborg Stademann a Iny May Gaskin. Tito lidé ovlivnili můj profesní život a mé myšlení. Pochopila jsem, jaké podmínky potřebuje žena k tomu, aby své dítě přivedla na svět, neprožila přitom trauma a neutrpěla velkou bolest na duši. Jak jednoduché a nikoho to nic nestojí, jen lidskost a pochopení přirozeného procesu zrození.
Aby žena přivedla své dítě na svět láskyplně, neutrpěla velkou bolest na duši či trauma, potřebuje...
Vlastní oxytocin, endorfíny, přítmí, ticho, teplo, pocit bezpečí, opora, trpělivost, rutinně nezasahovat do procesu porodu. Rodící ženu aktivně nevést, dát jí pocit, že ona je ta, co rodí své dítě. Že je krásná a silná, dodat ji sebevědomí, aby věřila svému tělu a svému děťátku, že to oba dokážou, protože porod je příroda v té nejkrásnější podobě.
Trpělivost
Praxe je však mnohdy jiná. Za všemi zásahy do porodního procesu stojí pouhá netrpělivost zdravotníků. A právě trpělivost má být jedna z nejdůležitějších vlastností profesionálů stojících u zrodu nového života. Zdravotníci diktují své postupy a rutinně zasahují do porodu, dítě a matka jsou nezdravě oddělovány.
"Těhotná žena je jako nádherný kvetoucí strom, když ale přijde čas sklizně, dbejte na to, abyste stromem příliš netřásli, ani ho nepotloukli, mohlo by to poškodit jak strom, tak ovoce".
Peter Jackson - ošetřovatel
Na moji druhou otázku "Proč všechny děti pláčou po svém narození?" mi dala odpověď porodní asistentka Ingeborg Stadelmann ve své knize Zdravé těhotenství a přirozený porod.
Podpořená žena vedena pouze vlastním oxytocínem, která neztrácí kontrolu sama nad sebou a vlastním dítětem, své dítě vítá ve své náruči, která vše vyléčí. Nepřerušený kontakt, připoutání se, lepení, zamilování se... Dar pro dítě. Dar pro matku. Nezničitelné prvotní pouto.
Porodní bába
Nalezla jsem v sobě odvahu z nemocničního systému odejít a kráčet jinou cestou. Založila si nestátní zdravotnické zařízení a stala se privátní porodní bábou, abych vrátila porod ženám a dětem radost z narození.
To, že se chci věnovat podpoře budoucím rodičům a právě narozeným dětem přímo u porodu, jsem si uvědomila teprve před několika lety, kdy jsem po přirozeném porodu poprvé na vlastní oči uviděla nádhernou porodní bohyni a její dítě, kterému se dostalo láskyplného přivítání, po němž neztratilo kontinuitu se svou matkou, samo se doplazilo k matčině prsu, ze kterého spokojeně pilo mléko.
Bylo to poprvé, co jsem neslyšela zoufalý pláč dítěte. Do mého srdce se hluboce vryl pohled do jeho široce otevřených a bdělých očí, plných bezpečí a svobody.
Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu.
Velmi si přeji, aby děti byly láskyplně vítány na tento svět.
Moje aktuální působení a osvěta
Působím v severomoravském kraji, okolí Karviná, Havířov, Frýdek-Místek.
Ve svých kurzech předporodní přípravy ženy učím, jak prožít zdravě své těhotenství, pochopit, jak je jejich tělo dokonalé a moudré, jak se napojit na své miminko a předat mu kontrolu. Vnímat potřeby dětí už v děloze, aby rozuměly jejich signálům a řeči, které k nim děti vysílají. Protože matka je tím nejlepším odborníkem na své dítě.
Mé působení a osvěta se nevztahuje pouze k ženám z mého blízkého okolí, na mé kurzy se sjíždí ženy ze vzdálených koutů republiky. Odpovídám každý den těhotným ženám na jejich dotazy tykajících se těhotenství, porodu, kojení, nošení. Dostalo se mi i nabídek organizace celorepublikových kurzů, tato myšlenka pomoci a podpory dalším ženám mne ze začátku nadchla, ale uvědomila jsem si, že nemám dostatečný časový prostor k jejich realizaci.
A to byl důvod k sepsání a vydání eBooků a předporodního online kurzu. Jedním z nich je např. e-book Cesta za radostným porodem, ve kterém naleznete tipy, jak prožít své těhotenství zdravě, jaké zvolit bylinky či aromaterapii při případných potížích pramenících z těhotenství, umění relaxace, vizualizace, afirmace, klidný dech. Dále jsou to ebooky 50+10 mýtů o kojení, aneb jak přirozeně kojit a Průvodce péčí o císařskou jizvu.
Nenechte si svůj porod vzít, protože k tomuto životnímu okamžiku se budete neustále vracet.
Uloží se do srdce a duše Vás i Vašeho miminka, promítne se do budoucího vztahu k Vašemu dítěti, muži, celé společnosti. Ženy by měly poznat radost z porodu, která bude naplňující jak pro ně, tak pro jejich děti. Jedině tak můžeme měnit tento svět k lepšímu.