Nepodpora dlouhodobého kojení

Kojení u 19 měsíčního dítěte

Dobrý den. Paní doktorko, chci se zeptat, jak často podle Vás kojit 19 měsíční batole. Ráno má pečivo a pak mateřské mléko. Dopolední přesnídávku s ovocem, vodu nebo čaj, pak si řekne za nějakou chvilku o mléko, pak je oběd – maso, zelenina, luštěniny…. voda nebo čaj. Pak chce jít spát a to kojíme, usíná při tom. No a pak během doby cca od 15 hod. do 19 hod. než se chystáme na spaní, je nějaká svačinka, ale ještě třeba tak 2-3x kojení. Na noc kaše odmítá, tak kojím. Usíná tak po osmé hodině večerní, spí tak do půlnoci a chce pít MM a do rána někdy i 3x MM. Vodu ani čaj v noci nenabízím, jelikož tak jako kňourá, brouká a já vím, že chce MM, ani se úplně neprobudí, dám prso, pije 5 min. a spí dál…. Děkuji za názor. Eva

Odpověď

Dítě v 19 měsících již mateřské mléko nepotřebuje. Obecně se doporučuje kojení do 6 měsíců až 1 roku. Poté se do mateřského mléka ze zásobního tuku matky začnou uvolňovat škodlivé látky. Pokud chce matka kojit dál, je to její volba. Hlavně se kojením buduje nezdravá závislost dítěte na matce.  Jídelníček v 19 měsících by měl vypadat takto: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/vyziva-1-3-roky. Pokud chcete v kojení pokračovat, je vhodné jej omezit na 2x denně, a to ráno a večer.

Diskuze »Poradna »

V dnešní době je tak těžké kojit dle vlastní intuice a potřeb svých dětí. Matky se setkávají s nepodporou kojení již v porodnici, a to tím, že jim vezmou dítě ihned po porodu. Přestože raný kontakt je tím nejpřirozenější startem kojení. Na oddělení šestinedělí pokračuje další traumatizování matek slovy od zdravotníků:“ Máte špatný tvar bradavek, nemáte mléko, máte malý váhový přírůstek. Matky se učí nepřirozené kojící techniky, ze kterých mají poškozené bradavky a kojení je tím pádem pro ně spojené s obrovskou bolestí. Zdravotníci  jim sahají na prsy, novorozené děti přikládají k prsu, odebírají tak matkám jejich mateřské kompetence.

Další útok na ně čeká v mnohých ordinacích dětských lékařů. Když se dítě nevyvíjí a nepřibírá dle tabulek, je jim ihned doporučen příkrm. Stále se praktikuje  i to, že matka musí před pediatrem nakojit 10-20 minut, poté je její dítě zváženo a pokud nevypilo dané množství dle tabulky, matka je opět stresována tím, že její dítě pije málo a je jí opět doporučen příkrm umělým mlékem.

Když přesto všechno překonají počáteční překážky a mýty a nějakým způsobem se rozkojí, buď dají samy na sebe, na svou intuici nebo si zavolají laktační poradkyni a konečně si začnou kojení užívat, přijde další nátlak. V naší společnosti se nepodporuje dlohodobé kojení viz odpověď lékařky v poradně portálu baby online.

Jak je to tedy s dlouhodobým kojením?

Cituji z mého eBooku 50+10 mýtů o kojení, aneb jak kojit přirozeně

hardcoverstack_621x739-8

 

 

Mýtus č. 13 – Kojení je vhodné jen do půl roku, poté už matku vysiluje

Dle WHO je doporučené výlučné kojení do ukončeného šestého měsíce. Dítě je vhodné přikrmovat až v době, kdy je na příkrmy připraveno a samo se začne zajímat o jinou potravu než je mateřské mléko.Z dlouhodobého hlediska se doporučuje kojit minimálně do 24 měsíců věku dítěte.

Kojení bylo vyvinuto tak, aby ochraňovalo i matku. Při kojení minimálně 8 měsíců se snižuje u matky riziko rakoviny vaječníků, dělohy a prsu. Vlivem protistresového účinku kojení a vlivu oxytocinu, který se u kojení vyplavuje, je snížené riziko poporodní deprese. Dle výzkumů je u dlouhodobě kojících žen nižší riziko cukrovky, obezity, vysokého krevního tlaku. Kojení má tedy značné zdravotní výhody jak pro matku, tak pro dítě.

13128814_1041163679282474_959139909_o-2

Dlouhodobě kojené děti jsou nezávislejší

Americká akademie všeobecných lékařů uvádí: „Kojení po dobu delší než jeden rok je pro matku a dítě značným přínosem a mělo by trvat tak dlouho, jak to oběma stranám vyhovuje.“

Ochranné výhody dlouhodobého kojení přetrvávají minimálně do věku tří let. Mateřské mléko má tedy dlouhodobý vliv na výživu starších dětí.

Po prvním roce se jeho skladba mění, zvyšuje se v něm podíl mastných kyselin, jako jsou omega-3mastné kyseliny, důležité pro vývoj mozku dítěte. Dlouhodobě kojené děti mají menší riziko obezity. Matku dlouhodobé kojení chrání před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou.

Největší přínos dlouhodobého kojení je psychologický. Kojení je pevný a láskyplný vztah mezi matkou a dítětem.

13091772_10208745951073639_440124338_o

Ptáte se, kdy tedy ukončit kojení?

Slezské přísloví praví : „Až dozraje, tak odpadne.“

Až je dítě připraveno na ukončení pevné vazby s vámi, ideálně do tzv. samoodstavení. Měla jsem i případy, kdy matku začalo dlouhodobé kojení velmi vyčerpávat a dokázala se se svým dítětem domluvit na postupném odstavování.

Anna Kohutová
Jsem porodní bába a průvodkyně ženám na jejich cestě za radostným porodem. Mým velkým přáním je, aby ženy poznaly radost z porodu a děti byly láskypně vítány na tento svět. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
 1. prosím, nevím... napsal:

  Dobrý den Aničko,
  ráda bych Vám něco napsala. Nevím, co z toho vzejde, ale jde se na to 🙂 Mám 9 měsíčního synka Matyáška (a 2,5 letou holčičku Karolínku)… jsem zastánkyně kojení, nošení, přirozených porodů… Holčičku jsem kojila rok a čtvrt, pak se v mém těhotenství sama odstavila. Přišlo mi to škoda, ale řekla jsem si, že synka budu kojit alespoň 2 roky a pak se uvidí. Teď se mi ale trošku „zbortil plán“. Matyáškovi před týdnem vyrostl 4. zoubek a od toho dne začal kousat. Respektive když vidí bradavku, kousne a trhne a dál se o prso nezajímá. V bdělém stavu byla reakce na bradavku vždy takováto, ale v polospánku jsem ho nakojit mohla. Poslední 3 dny ale už ani v polospánku nechce prso. Když mu ho chci dát, buď mě kousne anebo začne plakat. Po pravdě už se bojím mu prso dávat, protože to kousnutí a odtažení se v zakousnutí dost bolí. Poslední dobou už se kojil celkově méně, zajímalo ho vše okolo, ale prso moc ne. Přes den tak 2-3x a pak v noci. Karolínka byla na prsu mnohem častěji. Taky byly teď takové hektické Vánoční svátky, tak to také může mít vliv.
  Přijela za mnou i laktační poradkyně z Mamily, doporučila mi zkoušet odstříkat a přes prst s cévkou naučit znovu sát, jíst bylinné tobolky na navýšení mléka, mazlit se kůže na kůži, odstranit dudlíky. Ano, dudlíky používáme už od narození, ač jsem zpočátku byla jejich odpůrcem. Hodně nám pomohly a syn se pěkně kojil i přes jejich používání. Možná by teď byla situace jiná, když bychom je nikdy neměli, já nevím. Dudlík jsem vysadit nedokázala. Neměla jsem pro něj nic na uklidnění, jelikož prso nechtěl a kousal a nosit jsem ho nemohla (akutní blokáda beder)…když jsem mu ho dala, hned spal. Cévkou přes prst to nešlo, neměl o prst absolutně zájem (kromě toho, že mě párkrát kousnul). Mám pocit, že už ani to mlíčko mu tak moc nechutná. Když jsem mu ho dávala odsáté po lžičkách, moc ho nechtěl. Snažím se teď odstříkávat (respektive odsávat ruční odsávačkou Medela), ale odsaju tak jednou denně 50-100 ml a ostatní pokusy nic moc. Zkouším to tak 3x denně, víckrát se mi to nedaří, není mi to úplně příjemné.
  No a teď se dostáváme k jádru věci. Prostě mě to trápí. Nevím, co mám dělat. Mám se snažit víc? Už tak tomu věnuji tolik energie, že mě to šťastnější nedělá. Je to moje vina, že už se nechce kojit anebo jde prostě o samoodstavení a synáček se rozhodl, že bude od 9 měsíců už velký chlapák? 🙂 Nemůžu se zbavit pocitu vnitřní viny a selhání. Moc bych ho chtěla kojit dál, ale nevím, zda mám pokračovat v tom to za každou cenu zachránit. Záložní plán je alespoň to, že mu budu mlíčko odstříkávat a přidávat do kaše. Alespoň po dobu, co mi něco poteče. Taky jsem si říkala, že je to možná taková životní lekce a že mě Matyášek chce naučit více nechat plynout věci. Nedržet se urputně své pravdy a nehnat se za ideálem, ale připustit si i nějaký ten nekontrolovaný pád. Kdo ví.
  Prosím, mohla byste mi k tomu napsat Váš názor? Jaký by z vašeho pohledu byl dobrý postup?
  Děkuji moc,
  Jana

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.